Obliczenie i pobór podatku od spadków i darowizn

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 października 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Obliczenie i pobór podatku od spadków i darowizn

Pytanie:

Chciałabym przekazać mieszkanie synowi w formie darowizny. Syn jest osobą pełnoletnią i nie posiada własnego mieszkania. Jakie koszty musiałabym ponieść przy przekazaniu? Wartość mieszkania wg aktu notarialnego wynosi 65 tys. zł.

Odpowiedź:

Nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny regulują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn określone w Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, z późn. zm.

Do obliczania i pobierania podatku od darowizny mającej formę aktu notarialnego obowiązani są notariusze. W wypadku darowizny domu lub mieszkania, która zawsze musi mieć formę aktu notarialnego, podatek oraz wynagrodzenie za sporządzenie aktu pobiera notariusz.

Otrzymanie w drodze darowizny mieszkanie nie zawsze musi łączyć się z zapłaceniem podatku. Obowiązuje bowiem ulga dla podatników zaliczonych do I grupy podatkowej polegająca na wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn równowartości 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Powyższa ulga przysługuje pod warunkiem, że obdarowany nie ma własnego mieszkania i będzie mieszkać w darowanym przez 5 lat od dnia sporządzenia aktu.

Zgodnie z art. 14 i art. 15 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn wysokość podatku oblicza się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, która w I grupie podatkowej od 1 stycznia 2003 r. wynosi 9.637 zł.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl