NUS-PDI-415/5/2006/AJ - Czy przyznane pracownikom, emerytom, rencistom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, podlegają zwolnieniu od podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Lublińcu NUS-PDI-415/5/2006/AJ Czy przyznane pracownikom, emerytom, rencistom i członkom ich rodzin uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, podlegają zwolnieniu od podatku?

W dniu 16 stycznia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej sp. z o.o. jest przewoźnikiem wykonującym publiczny transport zbiorowy osób.

Zdaniem jednostki przyznane na podstawie art. 1a ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175 poz. 1440 z późn. zm.) - uprawnień dla pracowników, emerytów, rencistów i członków ich rodzin do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na postawie art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. W myśl art. 1a ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.- przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych albo ulgowych przejazdów dla swoich pracowników oraz emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin.

A zatem jeśli przedmiotowe świadczenia przyznane przez Przedsiębiorstwo będą spełniały powyższe warunki to uzyskany przychód z tego tytułu będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując zatem wyrażone w piśmie stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl