NUS-II-PP-443/15/2006/JP - Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT a prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy w Lublińcu NUS-II-PP-443/15/2006/JP Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT a prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W dniu 24 maja 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 12 maja 2006 r., w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą od dnia 15 lutego 2006 r. w zakresie stołówki szkolnej i od tego dnia wystawia Pani faktury sprzedaży VAT opodatkowując przedmiotową sprzedaż 7% stawka podatku VAT.

Od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej zadeklarowała się Pani zostać podatnikiem podatku od towarów i usług wypełniając stosowne zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym zaznaczyła Pani, iż pierwszą deklarację podatkową właściwą dla rozliczeń z tyt. podatku od towarów i usług złoży Pani za miesiąc luty 2006 r.

Przedmiotowe zgłoszenie rejestracyjne złożone zostało przez pracownika biura rachunkowego, któremu powierzyła Pani prowadzenia dokumentacji księgowej, jednak zbyt późno tj. po dokonaniu pierwszej sprzedaży.

Zgłoszenie rejestracyjne zostało wysłane w dniu 6 kwietnia 2006 r.

Ponadto we wniosku przedstawiła Pani stan faktyczny, z którego wynika, że w deklaracjach złożonych w tut. organie podatkowym za miesiąc luty i marzec 2006 r. dokonała Pani pełnego odliczenia podatku naliczonego.

W związku jednak z faktem, iż zgłoszenie rejestracyjne złożyła Pani po terminie dopiero w miesiącu kwietniu 2006 r. skorygowała Pani pierwotne deklaracje za miesiąc luty i marzec 2006 r. pozbawiając się całkowicie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz uregulowała Pani podatek wraz z należnymi odsetkami.

Zapytanie Pani dotyczy następującej kwestii:

Czy w związku ze zbyt późnym dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego mogła się Pani uznać za podatnika podatku VAT biorąc pod uwagę postanowienia art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług i czy postąpiła Pani prawidłowo korygując deklaracje za miesiąc luty i marzec 2006 r.?

Jednocześnie w złożonym wniosku wyraziła Pani stanowisko, w którym uznaje Pani, iż postąpiła prawidłowo pozbawiając się prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz z uwagi na fakt, że zarejestrowanie się Pani jako podatnika podatku od towarów i usług było dobrowolne jest Pani uprawniona do rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, mając na uwadze obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast w art. 88 ust. 1 pkt 5 lit a) wyżej cytowanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika (...) towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.

Zgodnie natomiast z art. 113 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

Tak więc w świetle wyżej cytowanych przepisów stwierdzić należy, iż podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trakcie r. podatkowego mogą zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem pod warunkiem, że złożą pisemne zawiadomienie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niespełnienie tego warunku skutkuje tym, iż podatnik nie może w trakcie r. dobrowolnie zrezygnować z tego zwolnienia. Jedynie przekroczenie kwoty obrotu 10.000 euro określającej limit zwolnienia podmiotowego skutkuje obowiązkiem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż od dnia 15 lutego 2006 r. rozpoczęła Pani wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wysłano dopiero w dniu 6 kwietnia 2006 r.

W związku z powyższym nie spełniła Pani warunku uprawniającego Panią do rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ponadto z uwagi na powyższe nie była Pani również uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na fakt, iż tylko zarejestrowani podatnicy tj. ci którzy dobrowolnie zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług spełniając wszystkie warunki tego zwolnienia oraz ci którzy utracą prawo do zwolnienia, są uprawnieni do skorzystania z prawa do odliczania podatku VAT.

W świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego przez Panią stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu postanawia uznać Pani stanowisko za nieprawidłowe w części dotyczącej rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz za prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl