Nr PO 4/AK-722-435/95 - Zasadność opodatkowania napiwków otrzymywanych przez kelnerów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 1996 r. Ministerstwo Finansów Nr PO 4/AK-722-435/95 Zasadność opodatkowania napiwków otrzymywanych przez kelnerów

W odpowiedzi na pisma z dnia... dotyczące zasadności opodatkowania napiwków otrzymywanych przez kelnerów, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z informacji przedstawionych przez Izbę Skarbową w Warszawie wynika, że otrzymywane przez pracowników napiwki, na które wystawiane są rachunki dla klienta, doliczane są do wynagrodzenia pracowników. Wynikającą z wystawionego rachunku kwotę napiwku pracownik otrzymuje bezpośrednio z kasy, jeżeli klient płaci za usługę gotówką, a w przypadku rachunków kredytowych wtedy, gdy pieniądze wpłyną na konto pracodawcy.

W związku z powyższym napiwki doliczane do rachunków wystawianych klientom są, zgodnie z art. 12 ustawy, przychodem ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniem za pracę.

Do przychodów, o których mowa w art. 12 ustawy, nie można jednak zaliczyć wartości napiwków, które nie są doliczane do rachunków wystawianych klientom, gdyż ich wypłaty nie dokonuje pracodawca. Napiwki te stanowią, w rozumieniu art. 20 ustawy, przychód z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając powyższe Ministerstwo Finansów informuje, że opodatkowanie dochodów z tytułu napiwków otrzymywanych przez pracowników hotelowych jest zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo Ministerstwo Finansów informuje, że zwłoka w udzieleniu odpowiedzi spowodowana była koniecznością przeprowadzenia w przedmiotowej sprawie postępowania wyjaśniającego.

Opublikowano: LEX nr 6613