Nr II/415-6/2004 - Opodatkowanie sprzedaży gospodarstwa rolnego oraz sprzedaży zabudowanej nieruchomości - budynku inwentarskiego wraz z gruntem

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lutego 2004 r. Izba Skarbowa w Zielonej Górze Nr II/415-6/2004 Opodatkowanie sprzedaży gospodarstwa rolnego oraz sprzedaży zabudowanej nieruchomości - budynku inwentarskiego wraz z gruntem

W odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 13 stycznia 2004 r. o zakres powstania obowiązku podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia gospodarstwa rolnego i budynku inwentarskiego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 2 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 (tj. grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - źródłem przychodów jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)

innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania a także przytoczone przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyraża następującą ocenę prawną stanowiska pytającego:

W zakresie sprzedaży gospodarstwa rolnego:

Na tle wskazanego powyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy natomiast przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Tak sformułowane brzmienie przepisu oznacza, że w momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem na inne cele następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru gruntów i uzyskany w ten sposób przychód nie jest wolny od podatku dochodowego.

W powyższym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli podzielił pogląd podatnika, że sprzedaż gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu, pod warunkiem, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie może utracić w jej wyniku charakteru rolnego lub leśnego.

W zakresie sprzedaży zabudowanej nieruchomości, tj. budynku inwentarskiego wraz z gruntem.

Kwestię opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia składnika majątku, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych przez podatnika uzyskującego przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, regulują przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl powyższego przepisu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje ono w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednocześnie mając na uwadze stan faktyczny w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli stwierdza, że przychód uzyskany z powyższego tytułu korzysta w całości ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód uzyskany w następstwie sprzedaży zabudowanej nieruchomości, nabytej w drodze darowizny.

Tym samym tutejszy organ podatkowy podziela w pełnym zakresie przedstawione w powyższym zapytaniu stanowisko podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl