Nr AP-D-198/04 - Określenie momentu zmiany metody degresywnej amortyzacji na metodę liniową

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 2004 r. Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu Nr AP-D-198/04 Określenie momentu zmiany metody degresywnej amortyzacji na metodę liniową

Pytanie podatnika Pytanie Podatnika dotyczy określenia momentu przejścia z metody degresywnej amortyzacji na metodę liniową.

Przed rozpoczęciem amortyzowania środka trwałego podatnik dokonuje wyboru metody amortyzacji i stosuje ją do pełnego zamortyzowania środka trwałego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka amortyzując środki trwałe przyjęte do używania w latach 1996 i 1997 stosowała metodę degresywną.

W myśl przepisów obowiązujących w 1996 r., tj. § 7 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34 z późn. zm.) oraz przepisów obowiązujących od 1997 r., tj. § 9 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.) - zmiana sposobu naliczania odpisów amortyzacyjnych następowała od roku następującego po roku, w którym nastąpiło zrównanie rocznej kwoty amortyzacji obliczanej przy zastosowaniu podwyższonej stawki, z rocznym odpisem amortyzacji obliczonym wg metody liniowej.

Natomiast od 2000 r., tj. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - w myśl art. 16k ust. 1 - zmiana sposobu dokonywania odpisów winna następować począwszy od roku podatkowego, w którym roczna kwota amortyzacji obliczona przy zastosowaniu podwyższonej stawki miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej metodą liniową.

Z powyższych przepisów wynika, że w ustawowym rozwiązaniu moment ten następuje o rok szybciej niż w myśl postanowień poprzednio obowiązującego rozporządzenia.

W związku z brakiem innych uregulowań (w tym przepisów przejściowych wprowadzających regulacje ustawowe) należy stwierdzić, iż przy dokonywaniu obliczeń omawianych odpisów amortyzacyjnych w danym roku podatkowym należy stosować przepisy obowiązujące w tym roku, a zatem w przedmiotowej sprawie, od 2000 r. przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl