NPD-415/8/04 - Ulga remontowo - modernizacyjna

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 25 maja 2004 r. Urząd Skarbowy we Włodawie NPD-415/8/04 Ulga remontowo - modernizacyjna

Pytanie podatnika W oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W lokalu mieszkalnym (mieszkanie spółdzielcze własnościowe) w roku 2003 dokonałem wymiany okien, podokienników. Okna PCV z prowadnicami posiadają roletki tkaninowe (symbol SWW/KU 1365-9) na trwałe wmontowane do ram okiennych. Poniesione z tego tytułu wydatku są udokumentowane Fakturami VAT. Według mojej wiedzy, poniesione wydatki na wymianę podokienników, okna PCV i roletki tkaninowe uprawniają mnie do odliczeń od podatku do osób fizycznych (w PIT 37 za 2003 r.) z tytułu poniesionych wydatków na remont lokalu mieszkalnego w ramach ulgi remontowej w roku 2003. Proszę o potwierdzenie prawidłowości stosowania przepisów prawa w trybie przepisów Ordynacji podatkowej.

Stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 2 lutego 2004 (data wpływu do tut. Urzędu 3 lutego 2004 r.) w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w oparciu o opisany w zapytaniu stan faktyczny i przedstawione własne stanowisko w sprawie informuje.

Stan faktyczny opisany w zapytaniu: W lokalu mieszkalnym (mieszkanie spółdzielcze własnościowe) w roku 2003 podatnik dokonał wymiany okien, podokienników. Okna PCV, z prowadnicami posiadają roletki tkaninowe (symbol SWW/KU 1365-9) na trwale wmontowane do ram okiennych. Poniesione z tego tytułu wydatki są udokumentowane fakturami VAT.

Odpowiedź: Zgodnie z dyspozycją art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14. poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Zakres tych wydatków określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Dla prawidłowego rozstrzygnięcia kwestii prawnej związanej z prawem do zmniejszenia podatku tytułem poniesionych przez podatnika i opisanych w zapytaniu wydatków, można posłużyć się również argumentami zawartymi w wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 25 lutego 1998 r. (sygn. akt I SA/Gd 699/96):-Jeżeli za lokal mieszkalny o podstawowym standardzie uznać należy lokal wyposażony w okna, to do modernizacji takiego lokalu zaliczyć powinno się zakup żaluzji do trwałego zamontowania w oknach, gdyż wtedy ma miejsce unowocześnienie takiego lokalu odpowiadające współczesności, właściwie nowym czasom z uwagi na funkcjonalność żaluzji. Przejawem zaś tej cechy jest to, co jest wiadome notoryjnie, że żaluzje zabezpieczają lokal przed co najmniej nadmiernym nasłonecznieniem, hałasem i kurzem. Wobec tego poprawie ulega przede wszystkim użyteczność lokalu jako miejsca przeznaczonego na pobyt ludzi, co nie wyklucza poprawy komfortu zamieszkania, lecz nie w znaczeniu pewnego rodzaju zbytku.?

Z uwagi na powyższe, stanowisko jakie zostało zajęte w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl