NPD-406/04/NO-11/07 - Jakie skutki wywoła w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych transakcja przekazania w formie darowizny zorganizowanej części firmy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 września 2007 r. Urząd Skarbowy we Włodawie NPD-406/04/NO-11/07 Jakie skutki wywoła w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych transakcja przekazania w formie darowizny zorganizowanej części firmy?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1, § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa /tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia

-

uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27 czerwca 2007 r. za prawidłowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27 czerwca 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna polegająca na wynajmie miejsc noclegowych, pole namiotowe oraz wydawanie posiłków. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z zamiarem ograniczenia rozmiarów działalności gospodarczej, wnioskodawca zamierza przekazać synowi w formie darowizny działkę zabudowaną domkami letniskowymi wraz z całym wyposażeniem. Syn ma zamiar powadzić działalność gospodarczą. Wnioskodawca zaznaczył, że darowany majątek podlegał amortyzacji w firmie przekazującego a wyposażenie zostało w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Pytania wnoszącego podanie:

1.

Czy transakcja przekazania w formie darowizny zorganizowanej części firmy podlega przepisom ustawy o VAT?

2.

Jakie skutki ta czynność wywoła w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Stanowisko wnoszącego zapytanie:

Przekazanie w formie darowizny części przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o VAT. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie powstanie dochód ani też przychód stanowiący podstawę opodatkowania.

Stanowisko organu podatkowego: Zapytanie Podatnika dotyczy przekazania synowi składników majątku przedsiębiorstwa w drodze darowizny. Z pisma wynika, że Podatnik zamierza przekazać w drodze darowizny zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Należy stwierdzić, ze zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegającym przepisom o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z € ustawy z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn /tekst jedn. z 2004 r. Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z późn. zm./ podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Niezależnie jednak od tego czy przedmiotem darowizny będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, czy też składniki majątku przedsiębiorstwa, z uwagi na powyższe osiągnięty przychód, ani dochód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lecz podatkowi od spadków i darowizn.

Stanowisko zawarte przez Podatnika w zakresie podatku dochodowego należy uznać za prawidłowe.

Należy podkreślić, że pytanie Podatnika jest w swoim zakresie szersze niż zajęte stanowisko. Stąd interpretacja powyższa stanowi ustosunkowanie się organu podatkowego do stanowiska Podatnika.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl