NB-BPN-III-WL-523-59/03 - Stosowanie efektywnej stopy procentowej oraz sprawozdawczości skonsolidowanej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2003 r. Narodowy Bank Polski NB-BPN-III-WL-523-59/03 Stosowanie efektywnej stopy procentowej oraz sprawozdawczości skonsolidowanej.

1. Efektywna stopa procentowa

Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków zobowiązywało do wprowadzenia od początku 2002 r. wyceny udzielonych kredytów i pożyczek oraz innych należności własnych banku nie przeznaczonych do obrotu, aktywów utrzymywanych do terminu zapadalności, a także zobowiązań finansowych nie przeznaczonych do obrotu i nie będących instrumentami pochodnymi, według zamortyzowanego kosztu z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej. Liczne sygnały spływające w początkach 2002 r. do nadzoru bankowego wskazywały, iż wiele banków nie zdołało przygotować się do stosowania zasad tej wyceny, głównie z uwagi na problemy związane z dostosowaniem systemów informatycznych. Banki wskazywały również na trudności merytoryczne wynikające z braku szczegółowych standardów krajowych odnoszących się do stosowania wyceny z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej. W tej sytuacji GINB poparł starania banków mające na celu dopuszczenie stosowania dotychczasowych zasad wyceny do końca 2003 r. Jednocześnie GINB zwracał uwagę, iż proces dostosowywania musi być starannie monitorowany przez odpowiednie władze każdego banku, ponieważ nowy sposób wyceny, od początku 2004 roku będzie bezwzględnie obowiązujący.

W związku z tym uprzejmie proszę o przekazanie do 10 marca br. do Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego oceny stanu przygotowania banku do wdrożenia nowych zasad wyceny, a zwłaszcza:

* harmonogramu prac związanych z wprowadzeniem nowych zasad wyceny,

* dotychczas wykonanych prac dostosowawczych,

* zidentyfikowanych problemów merytorycznych,

* zidentyfikowanych problemów technicznych,

* zagrożeń dla terminowego zrealizowania projektu,

* planowanych działań awaryjnych w razie niemożności dotrzymania terminu.

2. Sprawozdawczość skonsolidowana

Jak informowałem w piśmie znak: NB-BPN-II-526-11/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. skierowanym do Prezesów banków, w roku 2003 przewiduje się wprowadzenie oddzielnego systemu sprawozdawczości skonsolidowanej. Pierwsze sprawozdania skonsolidowane obejmujące również skonsolidowane normy nadzorcze sporządzane będą przez banki będące jednostkami dominującymi według stanu na 30 czerwca 2003 r. Projekt sprawozdania skonsolidowanego został przedstawiony na stronie internetowej NBP. Banki, które zgodnie z przewidywaniami GINB zobowiązane będą do sporządzania sprawozdawczości skonsolidowanej zgłosiły uwagi do projektu sprawozdawczości. Uwagi te zostały w większości uwzględnione w zmodyfikowanym pakiecie sprawozdawczości skonsolidowanej.

Banki będą przesyłać sprawozdanie BS300 dotyczące dużych zaangażowań co kwartał, a pozostałe sprawozdania co pół roku. Zgodnie z sugestiami banków przewiduje się następujące terminy przekazywania do nadzoru skonsolidowanych sprawozdań:

*nie później niż 2 miesiące po upływie okresu sprawozdawczego - sprawozdanie BS300 oraz bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych, zestawienie zmian w kapitale własnym i sprawozdanie dotyczące wypełniania norm ostrożnościowych,

*nie później niż 4 miesiące po upływie okresu sprawozdawczego - ewentualne korekty sprawozdań przekazanych w terminie dwumiesięcznym (oprócz BS300) oraz noty objaśniające.

Przewiduje się, że nowy system sprawozdawczości skonsolidowanej będzie opracowany w formacie XML. Ostateczna informacja w tym zakresie zostanie przekazana bankom do końca kwietnia br.

Zwracam uwagę, że sprawozdania BS300 (skonsolidowane) i B0300 (jednostkowe) mają ten sam format. Nowy formularz B0300 przeznaczony dla jednostkowego sprawozdania banku będzie również obowiązywał począwszy od sprawozdania za czerwiec 2003 r.

Ponadto informuję, że przekazane wraz z pismem z 14 czerwca 2002 r. formularze: BS0001 - wykaz podmiotów zależnych od banku i blisko powiązanych z bankiem ujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym banku i BS0002 - wykaz podmiotów zależnych od banku, blisko powiązanych z bankiem lub działających w tym samym holdingu finansowym lub holdingu o działalności mieszanej nieujętych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym banku, po konsultacjach z bankami, zostały zastąpione jednym formularzem oznaczonym jako BS001 o nazwie: WYKAZ PODMIOTÓW PODPORZĄDKOWANYCH WOBEC BANKU I BLISKO POWIĄZANYCH Z BANKIEM LUB DZIAŁAJĄCYCH W TYM SAMYM HOLDINGU FINANSOWYM LUB HOLDINGU O DZIAŁALNOŚCI MIESZANEJ. Wzór formularza przekazuję w załączeniu. Zgodnie z sugestiami banków proszę o nadsyłanie danych według stanu na 31 grudnia 2002 r. na formularzu BS001.

Ponieważ obowiązkiem składania sprawozdania skonsolidowanego objęte będą wyłącznie banki zobowiązane do sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego, uprzejmie proszę o nadesłanie w terminie do 10 marca br. informacji, czy zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości bank jest zobowiązany do składania takiego sprawozdania. Proszę również o niezwłoczne informowanie GINB w razie powstania lub ustania takiego obowiązku w przyszłości.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2003/3/88