NB-BPN-III-PMB-523-22/468/04 - Traktowanie wpłat na fundusz udziałowy w bankach spółdzielczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2004 r. Narodowy Bank Polski NB-BPN-III-PMB-523-22/468/04 Traktowanie wpłat na fundusz udziałowy w bankach spółdzielczych.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego przypomina, że od 1 stycznia 2002 r. wpłaty na fundusz udziałowy w bankach spółdzielczych, przewyższające zadeklarowaną wysokość, nie mogą być traktowane jako podwyższenie funduszu udziałowego.

Zgodnie z art. 127 ust. 2 pkt 1c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jednolity z 2002 r. Dz.U. nr 72, poz. 665 z późn. zm.) do funduszy podstawowych banków spółdzielczych obok funduszu zasobowego i funduszu rezerwowego zalicza się wpłacony fundusz udziałowy. Stosownie do art. 78 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jednolity z 2003 r. Dz.U. nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) fundusz udziałowy tworzony jest m.in. z wpłat udziałów członkowskich, których ilość powinna być określona w deklaracji złożonej pod nieważnością w formie pisemnej, a wszelkie zmiany w jej treści, w tym deklarowanie dalszych udziałów wymaga również tej formy prawnej - art. 16 § 1 i § 2 wyżej cytowanej ustawy - Prawo spółdzielcze.

Uznając powyższe, zdaniem Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego nie można zaliczyć do funduszu udziałowego, a tym samym do funduszy podstawowych banków spółdzielczych, wpłat dokonywanych przez członków banków spółdzielczych, przewyższających wartość zadeklarowanych udziałów. Tezę tę potwierdza również fakt, że intencją ustawodawcy było jasne określenie zasad tworzenia tego funduszu, gdyż w przypadku wystąpienia straty w banku spółdzielczym członek zobowiązany jest do jej pokrycia tylko do wysokości zadeklarowanych udziałów - art. 19 § 2 wyżej cytowanej ustawy - Prawo spółdzielcze. Oznacza to, że zaliczenie do funduszu udziałowego kwot przewyższających wartość zadeklarowanych udziałów musi mieć swoją podstawę w postaci zaktualizowanych deklaracji członkowskich złożonych w sposób zgodny z art. 16 § 2 ustawy - Prawo spółdzielcze. W przeciwnym przypadku środki, o których mowa powyżej, winny być traktowane jako zobowiązania banków wobec swoich udziałowców i ewidencjonować w ramach Zespołu 5 WPKB - konto: 551 - Wierzyciele różni.

Proszę o przekazanie informacji zawartych w niniejszym piśmie bankom spółdzielczym wchodzącym w skład zrzeszenia.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2004/10/89