NB/BPN/II/559/2000 - Ryzyko walutowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2000 r. Narodowy Bank Polski NB/BPN/II/559/2000 Ryzyko walutowe.

Uprzejmie informuję, że w Generalnym Inspektoracie Nadzoru Bankowego opracowany został projekt uchwały regulującej kwestię podejmowania przez banki ryzyka walutowego. Propozycja uchwały jest kolejnym etapem płynnego dostosowywania regulacji nadzorczych do wymogów Unii Europejskiej oraz wdrażania zaawansowanych narzędzi zarządzania działalnością bankową.

Zmiany w stosunku do obowiązującej uchwały nr 11/98 KNB dotyczą konstrukcji wymogów formalnych i wynikają z nowej optyki podejścia do ryzyka walutowego. Proponowana norma ostrożnościowa pozwoli bankom na ponoszenie ryzyka walutowego w zależności od wielkości tej części funduszy własnych, które mogą być przeznaczone na pokrycie wyłącznie tego ryzyka. Zmiana metodologii nie wymusza zmiany strategii banku - w obu podejściach bank może osiągać normę ograniczając ekspozycję na ryzyko lub podnosząc poziom funduszy własnych.

Obowiązująca aktualnie jedyna norma kapitałowa w postaci współczynnika wypłacalności określa wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka kredytowego. Nadwyżka rzeczywiście utrzymywanego kapitału ponad ten wymóg może służyć do pokrycia innych rodzajów ryzyka niż ryzyko kredytowe. Norma dopuszczalnego ryzyka walutowego została tak skonstruowana, aby bank nie wykorzystywał na pokrycie tego ryzyka pełnej nadwyżki kapitału ponad kapitał wymagany na pokrycie ryzyka kredytowego. Część tej nadwyżki (rezerwowy wymóg kapitałowy) będzie mogła stanowić zabezpieczenie banku przed innymi rodzajami ryzyka niż ryzyko kredytowe i walutowe.

Zasadniczym elementem propozycji jest wyznaczanie wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka walutowego (ilości kapitału na pokrycie podejmowanego ryzyka walutowego). Projekt przewiduje obliczanie wymogu kapitałowego na pokrycie ryzyka walutowego w oparciu o metodę podstawową, dopuszczając jednocześnie możliwość wyboru przez banki stosowania innych metod: metody opartej na modelu wartości zagrożonej (Value at Risk) lub metody mieszanej, stanowiącej kombinację metody podstawowej i metody wartości zagrożonej.

Projekt zachowuje dotychczasowe zasady pomiaru pozycji walutowej banku. Jedyną nowością jest możliwość uznania za salda strukturalne sald operacji mających na celu zabezpieczenie adekwatności kapitałowej banku przed ryzykiem walutowym.

Proponowane w projekcie rozwiązania są zbieżne z metodologią przyjętą w dyrektywie CAD i jej nowelizacji zwanej CAD II. Dyrektywa ta przewiduje wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka walutowego w wysokości 8% kwoty, o jaką pozycja walutowa całkowita przekracza kwotę 2% funduszy własnych banku. Wymóg ten jest o wiele bardziej liberalny niż obowiązujące w Polsce limity w zakresie ryzyka walutowego. Jednakże z uwagi na obecne uwarunkowania polskiego rynku walutowego (wyższe ryzyko walutowe), w celu uniknięcia skokowej liberalizacji norm dopuszczalnego ryzyka walutowego proponujemy wprowadzenie tego poziomu stopniowo (od 16% w 2001 r. do 8% w 2003 r.) przy zachowaniu ekwiwalentności metody podstawowej i metody wartości zagrożonej.

Pomimo wyższego procentowo wymogu podstawowego w okresie przejściowym, w porównaniu z analogicznym wymogiem przewidywanym dyrektywą CAD, projekt uchwały stanowi regulację o charakterze o wiele bardziej liberalnym (średnio dla sektora bankowego) niż dotychczas obowiązująca uchwała dotycząca ryzyka walutowego.

Tekst projektowanej regulacji wraz z załącznikami został umieszczony na stronie internetowej NBP: www.nbp.pl w części: "Uchwały i zarządzenia Komisji Nadzoru Bankowego" jako tekst konsultacyjny. Przedstawiając wspomniany projekt, uprzejmie proszę o przeanalizowanie proponowanych rozwiązań i przesłanie uwag (najlepiej łącznie z wynikami obliczeń dokonanych w oparciu o własne dane) w terminie do 18 września 2000 r. w formie pisemnej lub na adres internetowy:

Liczę, że podjęty proces konsultacji wpłynie pozytywnie na jakość regulacji w jej ostatecznym kształcie.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2000/10/94