NB-BPN-II-022-69/2002 - Wycena instrumentów pozabilansowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 2002 r. Narodowy Bank Polski NB-BPN-II-022-69/2002 Wycena instrumentów pozabilansowych.

W związku z zapytaniem w sprawie ujmowania w rachunku adekwatności kapitałowej wyceny instrumentów pozabilansowych przedstawiam następujące wyjaśnienie.

Wprowadzenie obowiązku ujmowania wyceny transakcji pozabilansowych w bilansie powoduje podwójne uwzględnianie ich ryzyka kredytowego w rachunku adekwatności kapitałowej - poprzez ważenie ryzykiem wyceny ujętej w bilansie oraz poprzez ważenie ryzykiem transakcji pozabilansowej. Podobna kwestia powstaje w przypadku rachunku koncentracji zaangażowań.

W celu uniknięcia tego efektu, do czasu dostosowania zapisów odpowiednich regulacji ostrożnościowych, należy wycenę transakcji pozabilansowych ujętą w bilansie wykazywać:

1) w rachunku wymogu kapitałowego z tytułu ryzyka kredytowego - łącznie z pozycją wymienioną w Cz. III ust. 1 pkt 7 "aktywa niewymienione w pkt 3-6 pomniejszające fundusze własne" Załącznika nr 3 do uchwały KNB nr 5/2001 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie zakresu i szczegółowych zasad wyznaczania wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka (...) - Dz.Urz. NBP z 2001 r. nr 22, poz. 43;

2) w rachunku koncentracji zaangażowań - łącznie z pozycją wymienioną w § 2 pkt 14 "stanowiące pomniejszenia funduszy własnych zgodnie z uchwałą KNB nr 6/2001" uchwały KNB nr 7/2001 z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków uwzględniania wierzytelności oraz udzielonych zobowiązań pozabilansowych przy ustalaniu przestrzegania limitów koncentracji wierzytelności (...) - Dz.Urz. NBP z 2001 r. nr 22, poz. 45.

Przypisanie wycenie bilansowej transakcji pozabilansowych zerowej wagi ryzyka kontrahenta w rachunku wymogu kapitałowego oraz wyłączenie tej wyceny z rachunku koncentracji wierzytelności ma na celu uniknięcie podwójnego ujmowania tych pozycji.

Sposób ujmowania transakcji pozabilansowych (poprzez ich ekwiwalent bilansowy) w rachunku adekwatności kapitałowej i w rachunku koncentracji zaangażowań nie ulega zmianie.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2003/2/86