NB-BPN-I-022-3/02 - Realizacja przez banki dyspozycji art. 111 ustawy z 28.08.1997 r. - Prawo bankowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2002 r. Narodowy Bank Polski NB-BPN-I-022-3/02 Realizacja przez banki dyspozycji art. 111 ustawy z 28.08.1997 r. - Prawo bankowe.

W dniu 7 stycznia 2002 r. weszła w życie ustawa z 23.08.2001 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw, której skutkiem jest szereg istotnych zmian rozwiązań przyjętych w prawie bankowym. Jedna z tych zmian dotyczy treści art. 111 ustawy - Prawo bankowe. Modyfikacja tego przepisu obejmuje kilka płaszczyzn przedmiotowych. W wyniku nowelizacji dyspozycja omawianego przepisu uległa bowiem znacznemu rozszerzeniu, zwiększając tym samym zakres obowiązków banków. Zgodnie z tym artykułem bank obowiązany jest ogłaszać w miejscu wykonywania czynności, w sposób ogólnie dostępny, nie tylko jak to było dotychczas, stosowane stawki oprocentowania środków na rachunkach bankowych, kredytów i pożyczek, stawki prowizji i wysokość pobieranych opłat, terminy kapitalizacji odsetek i stosowane kursy walutowe. Ustawodawca przedmiotowo obowiązek ten powiększył bowiem o bilans z opinią biegłego rewidenta za ostatni okres podlegający badaniu, skład zarządu i rady nadzorczej banku, informacje o warunkach wykonywania przelewów transgranicznych oraz o nazwiska osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań w imieniu banku albo jednostki organizacyjnej banku. W przypadku banków spółdzielczych, oprócz wskazanych powyżej informacji, obowiązek ogłoszenia rozciąga się dodatkowo na podanie obszaru swojego działania oraz wskazanie banku zrzeszającego.

Poszerzenie zakresu informacji, które zgodnie z art. 111 prawa bankowego bank jest obowiązany ogłaszać w miejscu wykonywania czynności bankowych, jest czynnikiem, który zgodnie z założeniem ma ułatwić klientom banków lepszą ocenę sytuacji finansowej banku oraz ryzyko, jakie mogłoby się wiązać ze zdeponowaniem w nim swoich środków finansowych. Wydaje się, że chociażby z uwagi na bezwzględnie obowiązujący charakter omawianego artykułu, ustawodawca do właściwej realizacji tego celu przykłada dużą wagę.

Opublikowano: Glosa 2002/6/41