NB/BPN/I/022/25/02 - Wizyty w bankach organów zagranicznego nadzoru bankowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2002 r. Narodowy Bank Polski NB/BPN/I/022/25/02 Wizyty w bankach organów zagranicznego nadzoru bankowego.

Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego informuje, że w przypadku zapowiedzi wizyty w Państwa banku organu nadzoru bankowego kraju, z którym KNB nie podpisała porozumienia zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, bank obowiązany jest zachować określoną procedurę.

Informacja o mającej nastąpić wizycie powinna zostać niezwłocznie przekazana do GINB. GINB powiadomi zainteresowany nadzór bankowy o zakresie informacji, jaki może zostać mu udzielony przez bank zgodnie z przepisami prawa polskiego dotyczącymi tajemnicy bankowej, jak też uzgodni w porozumieniu z Państwem termin wizyty oraz prześle Państwu oficjalne powiadomienie.

Jednocześnie przypominamy, że co do zasady dopuszczalne jest ujawnienie w trakcie wizyty informacyjnej następujących danych na temat banku:

a) podstawowych danych ze sprawozdań finansowych banku dla NBP (bilans, rachunek wyników),

b) podstawowych wskaźników nadzorczych - m.in. współczynnika wypłacalności, przestrzegania wymogu kapitałowego,

c) oceny punktowej banku - analitycznej i po ostatniej inspekcji,

d) podstawowych ustaleń z inspekcji oraz kluczowych zaleceń,

e) informacji na temat procesu zarządzania ryzykiem w banku, w tym ryzyka branżowego,

f) danych dotyczących dostępnych w GINB sprawozdań skonsolidowanych banku oraz danych dotyczących podmiotów zależnych banku o ile udostępnienie tych danych nie narusza przepisów dotyczących publicznego obrotu papierami wartościowymi oraz sfery rachunkowości (zakres informacji będący podstawą publikacji w Monitorze Polskim oraz wynikający z art. 111 ustawy Prawo bankowe).

Dane dotyczące sposobu nadzorowania banków w Polsce przydatne dla nadzorcy macierzystego mogą być przedstawiane bez ograniczeń. Jednocześnie przypominamy, że co do zasady w trakcie wizyty nie można ujawniać:

a) danych dotyczących konkretnych klientów banku (kredytobiorcy, deponenci),

b) danych dotyczących konkretnych transakcji, gdzie istnieje możliwość identyfikacji stron transakcji,

c) kopii protokołu i zaleceń nadzoru polskiego.

Oznacza to, że taka wizyta może mieć wyłącznie charakter wizyty informacyjnej, a nie inspekcji. Powyższe ograniczenia z uwagi na treść art. 131 ustawy - Prawo bankowe zostaną zniesione z chwilą podpisania przez KNB stosownych porozumień określających m.in. zasady wykonywania przez strony porozumienia nadzoru inspekcyjnego. Jednocześnie informuję, iż każdorazowo z chwilą podpisania ww. porozumienia banki, w obszarze uzgodnień między stronami porozumienia, zostaną niezwłocznie poinformowane o obowiązujących w tym zakresie zasadach.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2002/7-8/130