NB-BI-III-076-5/06 - Transakcja mająca związek z przestępstwem

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2006 r. Narodowy Bank Polski NB-BI-III-076-5/06 Transakcja mająca związek z przestępstwem

Informuję, iż Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego otrzymał od jednego z banków informację o próbie przeprowadzenia transakcji, co do której zachodzi podejrzenie, iż może mieć związek z popełnieniem przestępstwa. Z uwagi na możliwość kierowania podobnych ofert do innych banków działających na terenie Polski, przekazuję poniższe informacje charakteryzujące omawiane propozycje.

Osoba zgłaszająca się do banku występuje z propozycją współpracy w zakresie obsługi kontraktu zawartego pomiędzy spółką krajową, a zagraniczną z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dotyczącego zakupu i sprzedaży ekskluzywnych samochodów osobowych. Opisany przedmiot działalności nie jest zgodny z przedmiotem działalności spółki określonym w zaświadczeniu REGON i odpisie z KRS. W obecności pracowników banku prezes spółki wyraża wolę podpisania weksli na kwotę 20 milionów EURO każdy, stanowiących zabezpieczenie ww. kontraktu. Weksle są w języku niemieckim. Jako poświadczenie podpisania weksli w obecności pracowników banku spółka przedstawia list, w którym bank ma zagwarantować, że ww. weksle będą płatne w terminach płatności wynikających z kontraktu. Dodatkowo klient żąda, aby po otwarciu rachunku bank wystawił zaświadczenie, iż spółka jest obsługiwana przez bank i jest w stanie obsłużyć kontrakt.

Zdaniem Banku wątpliwości mogą budzić również następujące fakty:

- Spółka nie udała się z przedmiotowym kontraktem do swojego banku macierzystego.

- Kontrakt został napisany w języku angielskim i polskim. Wersja polska nie została

podpisana przez tłumacza przysięgłego i zawiera błędy.

- List potwierdzający dostarczony w języku angielskim nie został wiarygodnie

przetłumaczony na język polski.

- Klient mógłby podpisać weksle w obecności kontrahenta lub notariusza, bez udziału

pracowników banku.

- Przekazany przez klienta blankiet weksla jest blankietem weksla trasowanego, który z reguły wystawia wierzyciel.

- Weksle zawierały błędy literowe i formalne. Jako miejsce wystawienia i płatności

weksla podano miasto "warszaw".

- Klient nalegał na bardzo szybkie załatwienie sprawy.

- Po odmowie obsługi kontraktu przez bank, klient pojawił się w innym oddziale, próbując dokonać tej samej operacji, podając inną nazwę swojego banku macierzystego niż poprzednio.

W związku z powyższym proszę o zachowanie przez banki szczególnej ostrożności, a w przypadku wystąpienia prób przeprowadzenia za pośrednictwem banku opisanej wyżej lub podobnej transakcji o podjęcie środków w celu przeciwdziałania wykorzystania sektora bankowego dla celów mających związek z przestępstwem.

Opublikowano: LEX nr 7287