NB/BASB/III/521/596/02 - Realizacja zleceń płatniczych w systemie ELIXIR, dotyczących płatności podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2002 r. Narodowy Bank Polski NB/BASB/III/521/596/02 Realizacja zleceń płatniczych w systemie ELIXIR, dotyczących płatności podatkowych.

Uprzejmie informuję, że Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego otrzymuje sygnały z urzędów skarbowych wskazujące na częste przypadki nieprawidłowej realizacji przez banki przelewów kierowanych do systemu ELIXIR na rachunki organów podatkowych.

Nieprawidłowości te polegają na pomijaniu przez pracowników banków - przy przenoszeniu treści złożonych przez klientów zleceń z papierowych nośników informacji na komunikat elektroniczny - części istotnych danych podanych w pierwotnych zleceniach klientów.

Wskazując na powyższe informuję, iż w świetle przepisów art. 60 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) i wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 września w sprawie określenia wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego (Dz.U. nr 105, poz. 1146) podatnicy (płatnicy) powinni podawać w zleceniach płatniczych ściśle określone informacje, w tym również umożliwiające organom podatkowym identyfikację podatnika oraz tytułu wpłaty.

Ponadto informuję, iż w lipcu br. Sejm przyjął projekt zmian do ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie m.in. dotyczącym art. 60, w którym dodano przepisy określające zasady składania zleceń płatniczych w formie elektronicznej:

"Art. 60

§ 4.Zlecenia płatnicze na rzecz organów podatkowych mogą być składane również w formie elektronicznej przy użyciu programu informatycznego udostępnionego przez banki lub inną instytucję finansową uprawnioną do przyjmowania zleceń płatniczych albo w inny sposób uzgodniony z bankiem lub inną instytucją przyjmującą zlecenie.

§ 5.Zlecenie płatnicze, o którym mowa w § 4, powinno zawierać dane identyfikujące wpłacającego, w tym numer identyfikacji podatkowej oraz powinno wskazywać tytuł wpłaty, przy czym niepodanie lub błędne podanie tych informacji stanowi podstawę do odmowy realizacji wpłaty gotówkowej lub polecenia przelewu.

§ 6.Rozliczanie płatności na rzecz organów podatkowych następuje poprzez międzybankowy system rozliczeń elektronicznych w krajowej organizacji rozliczeniowej lub poprzez system rozrachunków międzyoddziałowych Narodowego Banku Polskiego".

Wejście w życie ww. przepisów (od 1 stycznia 2003 r.) umożliwi bankom dokonywanie kontroli zleceń płatniczych składanych przez klientów banków i podejmowanie decyzji o odmowie realizacji tych zleceń w przypadku braku informacji określonych w ustawie.

W wyniku prac prowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową, Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski opracowano elektroniczny odpowiednik formularza wpłaty gotówkowej/polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. Izba wprowadzi również w aplikacji oddziałowej ELIXIR-OK. odpowiednie mechanizmy kontrolne, o czym informowała banki w lutym br.

Informacje podawane w zleceniach płatniczych przez podatników (płatników) są niezbędne dla urzędów skarbowych do identyfikowania podmiotów dokonujących wpłat lub przelewów na rachunki organów podatkowych celem wypełnienia obowiązków podatkowych.

Brak wiernego odwzorowywania przez banki - przy sporządzaniu komunikatów w formie elektronicznej - prawidłowo wypełnionego i złożonego przez klienta zlecenia (tj. zgodnie z ww. ustawą i rozporządzeniem) powoduje konieczność podejmowania przez urzędy skarbowe działań dyscyplinujących i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przygotowywaniem i wysyłaniem reklamacji, upomnień oraz wszczynaniem niepotrzebnych postępowań egzekucyjnych.

Zdaniem GINB takie postępowanie banku nie powinno mieć miejsca, oznacza bowiem, iż bank niewłaściwie wykonał zleconą mu usługę, co może stanowić podstawę do postawienia bankowi zarzutu nienależytego wykonania zobowiązania.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi podległym Państwu jednostkom organizacyjnym na konieczność rzetelnego rejestrowania zleceń płatniczych, dotyczących płatności podatkowych, kierowanych do NBP w systemie ELIXIR, tak aby do wierzycieli dotarły wszystkie wymagane informacje zamieszczone przez klienta na oryginalnym zleceniu płatniczym.

Mam nadzieję, że banki dołożą wszelkich starań, aby zlecenia płatnicze zawierały wszystkie elementy identyfikacyjne wyszczególnione w przepisach prawnych, niezbędne do właściwego wykonania operacji.

Opublikowano: Pr.Bankowe 2002/9/92