Na jakim etapie konkursu osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia składają oświadczenia, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 - Prawo zamówień publicznych?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo Urząd Zamówień Publicznych Na jakim etapie konkursu osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia składają oświadczenia, o których mowa w art. 17 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 - Prawo zamówień publicznych?

Konkurs nie stanowi procedury udzielenia zamówienia publicznego. Przepisy regulujące zasady i organizację przeprowadzania konkursu zostały umiejscowione w Dziale III ustawy Pzp - Przepisy szczególne. Art. 116 ust. 1 ustawy Pzp stanowi, że zamawiający przeprowadza konkurs na podstawie ustalonego przez siebie regulaminu konkursu. Mając na uwadze treść powyższego przepisu zamawiający może ukształtować treść regulaminu zgodnie z własnymi potrzebami (z wyjątkiem minimalnych wymogów wskazanych w art. 116 ust. 2). Na podstawie przepisu art. 112 ust. 4 ustawy Pzp do osób wykonujących czynności w postępowaniu konkursowym, w tym członków sądu konkursowego, zastosowanie ma przepis art. 17 ustawy Pzp. W celu ustalenia chwili złożenia przez członków sądu konkursowego oświadczeń o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy należy odnieść się do sytuacji występującej w trybach otwartych udzielania zamówień publicznych. Ustanowiony w treści art. 17 ust. 2 ustawy Pzp obowiązek nie określa wprost terminu, w którym oświadczenie to powinno być złożone. Zasadniczo oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy Pzp, powinno być złożone przed podjęciem jakichkolwiek czynności w postępowaniu. Jednak, aby osoba obowiązana do jego złożenia, mogła oświadczyć, co do określonych okoliczności, musi mieć wiedzę na temat kręgu wykonawców. W przypadku konkursów, ostateczna lista wykonawców jest znana wraz z upływem terminu na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Zatem terminem właściwym dla złożenia odpowiedniego oświadczenia będzie termin złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Natomiast oświadczenie o istnieniu okoliczności stanowiących podstawę do wyłączenia, osoba je składająca powinna złożyć w każdym momencie po powzięciu przez nią wiadomości o istnieniu podstaw wyłączenia. W tym miejscu wyjaśnić należy znaczenie art. 121 ust. 3 ustawy Pzp, który nie stoi na przeszkodzie możliwości powzięcia przez sąd konkursowy wiedzy o wykonawcach, którzy złożyli wnioski o przystąpienie do konkursu. Przepis ten, podniesiony w licznych orzeczeniach Krajowej Izby Odwoławczej (m.in. w wyroku KIO z dnia 17 lipca 2017 r., sygn. akt 1251/17) do rangi zasady konkursowej, wskazuje na niedopuszczalność zapoznania się przez członków sądu konkursowego z autorem konkretnej pracy konkursowej, która ma być przedmiotem oceny sądu konkursowego. Oznacza to, że zamawiający (ale także wykonawcy składający konkretne prace) zobowiązani są zapewnić pełną anonimizację prac konkursowych. Anonimizacja prac konkursowych nie jest jednak tożsama z anonimizacją nazw wykonawców przystępujących do konkursu.

Opublikowano: www.uzp.gov.pl