N-DOP/423-12/06 - Czy należy zaliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca, czy też dopiero w ostatnim miesiącu półrocza lub też w miesiącu zapłaty?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Gnieźnie N-DOP/423-12/06 Czy należy zaliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca, czy też dopiero w ostatnim miesiącu półrocza lub też w miesiącu zapłaty?

W dniu 29 grudnia 2005 r. wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie ze stanem faktycznym, podanym we wniosku, Spółka zobligowana jest do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.). Opłaty te wnoszone są do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza (do dnia 30 czerwca 2005 w systemie kwartalnym).

Wysokość opłat ustalana jest przez spółkę w zestawieniach zbiorczych informacji o zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, poboru wód i stawkach opłat, stosownie do art. 286 ust. 3 w związku z art. 291 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.

Spółka jest w stanie ustalić i faktycznie ustala wysokość opłat za każdy miesiąc, biorąc pod uwagę ilość pobranej wody, ilość odprowadzonej wody, ilość odprowadzonych ścieków w danym miesiącu i obowiązujące stawki opłat. Opłaty te mają bowiem ścisły związek z przychodami danego miesiąca.

Przedstawiając powyższy stan faktyczny, Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest zaliczenie opłat za korzystanie ze środowiska do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca, czy też dopiero w ostatnim miesiącu półrocza, lub też dopiero w miesiącu zapłaty?

Spółka stoi na stanowisku, że niezależnie od konieczności przyporządkowania przychodów i kosztów do właściwego roku podatkowego, istnieje również obowiązek przyporządkowania przychodów, a w konsekwencji i kosztów do odpowiedniego miesiąca roku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze, wyjaśnia się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 16 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska lub niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.) spółka na podstawie art. 273 ust. 1 obowiązana jest do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, tj. za:

1.

wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,

2.

wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,

3.

pobór wód,

4.

składowanie odpadów.

Opłaty za korzystanie ze środowiska Spółka wnosi w systemie półrocznym (do dnia 30 czerwca 2005 w systemie kwartalnym) na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.

Ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów jest zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W świetle powyższego opłaty stanowiące niesankcyjną formę należności za gospodarcze korzystanie ze środowiska naturalnego są kosztami uzyskania przychodów. Zaś kary i opłaty za naruszenie warunków prawidłowego korzystania ze środowiska ponoszone przez podmioty korzystające ze środowiska nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl