MZ-BP-P-0620-1428-2MC/06 - Uwzględnianie w wynagrodzeniu urlopowym wynagrodzenia za dyżury medyczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2006 r. Ministerstwo Zdrowia MZ-BP-P-0620-1428-2MC/06 Uwzględnianie w wynagrodzeniu urlopowym wynagrodzenia za dyżury medyczne.

Ogólną dyrektywę dotyczącą wysokości wynagrodzenia urlopowego zawiera art. 172 Kodeksu pracy, zgodnie z którym za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14, z późn. zm.), przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia oraz innych świadczeń wskazanych w § 6 rozporządzenia. Katalog tych składników jest zamknięty. Oznacza to, że wszystkie inne składniki wynagrodzenia oraz wypłaty ze stosunku pracy powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Takim składnikiem uwzględnianym przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu jest wynagrodzenie za dyżur medyczny przewidziane w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) Potwierdza to także uchwała Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 6/94, OSNAiP z 1994 r., nr 8, poz. 125), w której stwierdzono, że wynagrodzenie za pełnienie dyżurów stanowi istotną część wynagrodzenia otrzymywanego przez lekarza za pracę i jest wliczane do wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Jako zmienny składnik wynagrodzenia uwzględnia się to wynagrodzenie przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (§ 8 ust. 1 rozporządzenia). Zgodnie z § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia, wynagrodzenie urlopowe oblicza się:

1)

dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie,

2)

mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu, w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Sytuacja przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego lekarzy z uwzględnieniem wynagrodzenia za dyżur medyczny jest analogiczna, jak przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego obliczanego z uwzględnieniem wypłaconego dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Wypłacone wynagrodzenie z dodatkiem za pracę nadliczbową uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym pomimo faktu, że na okres urlopu nie jest możliwe planowanie pracy w godzinach nadliczbowych.

Nie budzi wątpliwości, że wynagrodzenie urlopowe ustalane od wynagrodzenia z dodatkiem za pracę nadliczbową oblicza się dzieląc podstawę (czyli w łącznej wysokości z trzech miesięcy), przez liczbę godzin przepracowanych w tym okresie, wraz z godzinami nadliczbowymi, a następnie ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę mnoży się przez liczbę godzin, jaką w okresie urlopu pracownik przepracowałby zgodnie z rozkładem czasu pracy (bez uwzględnienia godzin nadliczbowych, ponieważ nie jest możliwe planowanie z góry pracy nadliczbowej), gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Można przyjąć, że z uwagi na to, iż dyżur medyczny jest pełniony poza normalnym czasem pracy i w tym sensie stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, na co zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w powołanej wyżej uchwale, sposób uwzględniania w wynagrodzeniu urlopowym wynagrodzenia za pracę nadliczbową może być odpowiednio stosowany przy uwzględnianiu w wynagrodzeniu urlopowym wynagrodzenia za dyżury medyczne.

Opublikowano: LEX nr 6298