MWM-5750/94 - Okresowe zwolnienie sprzedaży posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych i inne wyjaśnienia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 października 1994 r. Ministerstwo Finansów MWM-5750/94 Okresowe zwolnienie sprzedaży posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych i inne wyjaśnienia

W celu zapewnienia jednolitości stosowania przepisów podatkowych przez organy podatkowe, działając na podstawie art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Tekst jednolity: Dz. U. z 1993 r. Nr 108 poz. 486 i Nr 134 poz. 646), uprzejmie przekazuję następujące stanowisko w zakresie interpretacji przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 z późn. zm. - zwana dalej ustawą) i przepisów wydanych na jej podstawie.

1. Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. h rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 59 poz. 272 z późn. zm.) do 31 grudnia 1994 r. zwolniona jest sprzedaż posiłków regeneracyjnych i profilaktycznych oraz inne czynności wymienione w art. 2 ustawy. Oznacza to, że podatek naliczony związany z zakupem towarów i usług związanych z wytworzeniem i sprzedażą tych posiłków nie podlega odliczeniu zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy. Odrębnym przypadkiem jest jednak wydanie posiłku regeneracyjnego pracownikowi przez zakład pracy w wykonaniu obowiązku wobec pracowników, wynikającego z uchwały Nr 134 Rady Ministrów z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych (Mon. Pol. z 1984 r. Nr 25 poz. 168). Podatek naliczony związany z tymi zakupami podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, gdyż jeśli wydatki zaliczone są do kosztów uzyskania przychodów, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w fakturach zakupu (dokumentach SAD), a podatnik prowadzi działalność opodatkowaną (art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy).

2. Świadczenie usług wynajmu i dzierżawy podlega, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy, obowiązkowemu fakturowaniu (wystawieniu rachunku uproszczonego), wyjątek określa ust. 2 tego artykułu dotyczący świadczenia tych usług osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, gdzie ten obowiązek nie występuje.

W celu uproszczenia realizacji tych obowiązków dopuszcza się również możliwość:

- wystawienia zbiorczego rachunku uproszczonego dla wszystkich najemców pod warunkiem, że najemcy poświadczą fakt akceptacji tego rachunku,

- stosowania uproszczonych form rachunku w postaci książeczek opłat czynszowych, listów płatniczych, pod warunkiem, że dokumenty te zawierają dane niezbędne dla ustalenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego.

Podatnik stosujący uproszczone formy dokumentowania obrotu powinien skonsultować ich wprowadzenie oraz formę z właściwym urzędem skarbowym.

3. Podatnik, który otrzymał fakturę VAT, może dokonać odliczenia w miesiącu jej otrzymania lub miesiącu następnym (art. 19 ust. 3 ustawy). Nie jest istotne, czy faktura ta została wystawiona w miesiącu otrzymania przez kupującego czy też w miesiącach poprzednich. Odliczenie przysługuje, gdy faktura została wystawiona zgodnie z prawem.

Opublikowano: S.Podat. 1997/3/9