MWM-4649/95/AŚ - Sukcesja numeru identyfikacyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 1995 r. Ministerstwo Finansów MWM-4649/95/AŚ Sukcesja numeru identyfikacyjnego.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 26 ze zm.) w celu ujednolicenia wykładni uprzejmie wyjaśniam:

1. Zgodnie z art. 9 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej w dalszej treści ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r., numer identyfikacyjny nadany podatnikowi ma charakter unikatowy i nie przechodzi na jakikolwiek inny podmiot, z wyjątkiem następujących sytuacji:

a) przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową w trybie art. 114 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. - Kodeks handlowy (Dz. U. z 1934 r. Nr 57, poz. 502 ze zm.),

b) przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie określonym w art. 491-497 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r., powołanego w lit. a,

c) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa w trybie art. 5-17 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1990 r. Nr 51, poz. 298 ze zm.),

d) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę gminy w trybie art. 45 ust. 1 ustawy wymienionej w lit. c.

2. W ww. przypadkach, w tym również w pkt 1 lit. a, nie ma zastosowania art. 6a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., powołanej w pkt 1, dotyczący obowiązku sporządzenia i opodatkowania remanentu likwidacyjnego.

3. Określone w pkt 1 podmioty, które są sukcesorami numeru identyfikacyjnego, nie są jednak zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. Podmioty te - przed dokonaniem pierwszej czynności określonej w art. 2 ww. ustawy - obowiązane są złożyć zgłoszenie rejestracyjne we właściwym urzędzie skarbowym w rozumieniu art. 4 pkt 10. Istotą tej rejestracji nie jest ubieganie się o ten sam bądź nowy numer identyfikacyjny, lecz dokonanie rejestracji i uaktualnienie danych podanych przez poprzednika sukcesora, a także uzyskanie potwierdzenia rejestracji (formularz VAT-5).

4. Sukcesja numeru identyfikacyjnego nie rodzi prawa do sukcesji kwoty podatku naliczonego, prawa do zwrotu różnicy podatku, które przysługiwały poprzednikowi sukcesora.

W przypadku gdy sukcesorzy numeru identyfikacyjnego, o których mowa w pkt 1, nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r., nie mają prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub zwrotu różnicy podatku, mimo posiadania numeru identyfikacyjnego.

5. W przypadku natomiast połączenia spółek:

a) z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 283 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1834 r., polegającego na przeniesieniu całego majątku spółki (przejętej) na inną spółkę (przejmującą) w zamian za udziały, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejętej,

b) akcyjnych w trybie art. 463 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r., polegającego na przeniesieniu całego majątku spółki (przejętej) na inną (przejmującą) w zamian za akcje, które spółka przejmująca wydaje akcjonariuszom spółki przejętej - numer identyfikacyjny spółki przejętej ulega unieważnieniu zgodnie z art. 9 ust. 7 powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.

6. Ponadto spółki przejęte, o których mowa w pkt 6, powinny, zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy powołanej w pkt 1, złożyć zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w urzędzie, który dokonał rejestracji tej spółki. Natomiast spółki przejmujące, o których mowa w pkt 6, powinny, zgodnie z art. 9 ust. 10 powołanej wyżej ustawy, zgłosić zmianę danych zawartych we wcześniej złożonym zgłoszeniu rejestracyjnym, jeżeli w wyniku połączenia spółek takowe nastąpiły.

7. W przypadku połączenia zarejestrowanych podatników nie będących osobami fizycznymi, zgodnie z art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., urząd skarbowy nadaje numer identyfikacyjny nowo powstałemu podatnikowi, a numery łączących się podatników ulegają unieważnieniu. W przypadkach określonych w pkt 5 nie dochodzi do unieważnienia numeru identyfikacyjnego spółki przejmującej, gdyż nie ulega ona likwidacji, czyli jest tym samym podatnikiem. Natomiast numer identyfikacyjny w przypadku spółki przejętej ulega unieważnieniu, gdyż spółka ta w wyniku połączenia zostaje zlikwidowana.

8. W przypadku gdy były wspólnik rozwiązanej spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej faktycznie kontynuuje działalność prowadzoną przez spółkę, jest on obowiązany do uzyskania nowego numeru identyfikacyjnego, chyba że dokonał wcześniej rejestracji na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., powołanej w pkt 1, względnie wybrał zwolnienie z art. 14 ust. 6 powołanej w pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.

9. W związku z istniejącymi wątpliwościami prawnymi w poruszanych w niniejszym piśmie sprawach oraz brakiem jednolitości interpretacyjnych organów podatkowych, uprzejmie polecam stosowanie niniejszego stanowiska w stosunku do spraw, które nie zostały jeszcze zakończone wydaniem decyzji ostatecznej lub potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego po dniu podpisania pisma.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/4/28