MWM-423/95/KW - Sprzedaż przedsiębiorstwa i inne wyjaśnienia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 1995 r. Ministerstwo Finansów MWM-423/95/KW Sprzedaż przedsiębiorstwa i inne wyjaśnienia.

Odpowiadając na pisma podatników uprzejmie wyjaśniam:

1. Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) jej przepisów nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa, zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans lub innej zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej wyodrębniony organizacyjnie zakład (oddział). Dokonanie tych czynności pozostaje bez wpływu dla wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego w związku z zakupami, które służyły prowadzonej przez podatnika działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sprzedawanym przedsiębiorstwie, zakładzie lub innej zorganizowanej jego części.

2. Wejście w życie 5 lipca 1993 r. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym spowodowało powstanie skutków prawnych w sferze prawa publicznego, którego stronami są podatnicy oraz budżet państwa. Ustawa nie ingeruje jednak bezpośrednio w treść zawartych między podatnikami umów, które rodzą skutki prawne w sferze prawa cywilnego. Oznacza to, że wkalkulowanie podatku od towarów i usług w cenę świadczonej usługi opodatkowanej tym podatkiem od 5 lipca 1993 r. stało się obligatoryjne jedynie w sferze prawa publicznego. Nie stwarza to jednak podstawy, aby od nabywcy usługi skutecznie żądać płatności zwiększonej o kwotę podatku, jeżeli umowa zawarta z tym podmiotem nie przewidywała możliwości zwiększenia ceny w przypadku zmiany przepisów podatkowych, chyba że druga strona umowy cywilnoprawnej zgodzi się na taką jej modyfikację.

3. Różnica podatku, której zwrot przysługuje podatnikowi na podstawie art. 21 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jest wierzytelnością podatkową podatnika wobec Skarbu Państwa. Uwzględniając treść art. 10 ust. 2a ww. ustawy może ona ulegać potrąceniu w trybie, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 ze zm.), o ile nie stanie się nadpłatą podatku, do której ma zastosowanie art. 29 tej ustawy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/1/27