MWM-3908/94/KW - Obrót opakowaniami zwrotnymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 sierpnia 1994 r. Ministerstwo Finansów MWM-3908/94/KW Obrót opakowaniami zwrotnymi.

1. Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. d rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 1993 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 59, poz. 272 z późn. zm.) dostawy opakowań zwrotnych - jeżeli przez sprzedawcę towarów będących w tych opakowaniach została pobrana kaucja (należność) za opakowania - są zwolnione z podatku od towarów i usług. Przepis ten stosuje się zarówno do producentów jak i jednostek handlowych. Oznacza on jednak brak możliwości odliczenia przez producentów towarów podatku naliczonego do zakupionych nowych opakowań (np. butelek z huty), które następnie są udostępniane do obrotu za pobraną kaucją, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

2. Równocześnie w § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 39, poz. 176 z późn. zm.) stwierdzono, że jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym pobierając kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w fakturze. Oznacza to "techniczne" usunięcie z treści faktur VAT "kaucjonowanego obrotu" opakowaniami zwrotnymi, jaki następuje między podatnikami (tzn. producentem towaru w opakowaniu zwrotnym, hurtownikiem, detalistą) zarówno przy sprzedaży towarów wraz z pobieraną kaucją za opakowania, jak i przy zwrocie opakowań. Konsekwencją wspomnianego § 26 jest także usunięcie z deklaracji VAT-7 obrotu opakowaniami zwrotnymi - zarówno w pozycji zakupy, jak i sprzedaż.

Reasumując - udostępnienie opakowań zwrotnych za pobraniem kaucji faktycznie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - z zastrzeżeniem konsekwencji, o których mowa w pkt 1.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/5/26