MWM-2491/93 - Import usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 1993 r. Ministerstwo Finansów MWM-2491/93 Import usług.

W związku z listem Pana Prezesa Piotra V. z 16 sierpnia 1993 r. uprzejmie informuję, że część poruszonych w tym piśmie problemów wynika ze słabej znajomości podatku od towarów i usług albo jest wynikiem prowadzonej w naszym kraju polityki pieniężnej. I tak:

- import usług licencyjnych, praw autorskich, know-how itp. nie podlega podatkowi od towarów i usług,

- towary sprowadzone na polski obszar celny na podstawie warunkowej odprawy muszą podlegać VAT-owi; zwolnienie ich od podatku (takie błędy w nieodległej przeszłości już popełniono) spowoduje, że można by było uniknąć podatku zmieniając charakter odprawy celnej z ostatecznej na czasową,

- najem i dzierżawa jest usługą w rozumieniu ustawy z 8 stycznia 1993 r. i jeżeli występuje import tej usługi, podatkowi podlega usługobiorca (usługodawca jest poza zasięgiem prawa polskiego), chyba że usługa ta fakturowana będzie w Polsce (o to przecież tu chodzi), wówczas opodatkowaniu podlega usługodawca, a usługobiorca ma prawo do odliczeń,

- negatywne skutki tych rozwiązań dla leasingu z zagranicy dotyczą wyłącznie leasingu operacyjnego i wynikają z tego, że nadmiernie wysoka stopa oprocentowania kredytów inwestycyjnych spowodowała, że pojawił się swoisty "kredyt towarowy w inwestycjach".

Jestem z oczywistych względów przeciwny poprawianiu błędów polityki kredytowej przy pomocy destrukcji systemu podatkowego. Mając jednak na względzie dobro tych podatników, którzy umowy na usługi z importu zawarli przed 5 lipca br. dopuszcza się czasowe zaniechanie ustalania i poboru VAT-u od tych usług do końca br.

Opublikowano: S.Podat. 1996/12/72