MWM-1302/94/KW - Usługi związane z importem towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 1994 r. Ministerstwo Finansów MWM-1302/94/KW Usługi związane z importem towarów.

1. Zasadą mającą decydujące znaczenie dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonej działalności prowadzonej przez podatnika jest tzw. zasada terytorialności wyrażona w art. 2 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), zgodnie z którą opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Znajduje ona także swoje potwierdzenie w art. 4 pkt 4 ww. ustawy, definiującym eksport usług jako usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą RP. Mając na uwadze fakt, iż niektóre usługi świadczone w kraju powinny być traktowane tak jak usługi eksportowe, ustawodawca w przepisie szczególnym - art. 39 ww. ustawy umieścił listę usług, na której znalazły się m.in. usługi świadczone w kraju, jeżeli są bezpośrednio związane z eksportem towarów, a z zawartych umów wynika, że wartość tych usług jest uwzględniona w cenie eksportowanego towaru; zalicza się tu m.in. związane z towarami eksportowanymi usługi komisu, pośrednictwa, które objęte są stawką 0%.

2. Usługi świadczone (...) są usługami świadczonymi w kraju, związanymi z importem towarów do Polski. Jak wynika z przedstawionego w pkt 1 stanu prawnego nie mogą być uznane za eksport usług, ani za usługi traktowane na równi z eksportem. Ich świadczenie podlega zatem stawce 22% podatku od towarów i usług, bez względu na to, czy są wykonywane na rzecz podmiotu krajowego czy zagranicznego.

Podnoszony zarzut, że usługi pośrednika polskiego, których wartość wliczono w cenę importowanych do Polski towarów oznacza podwójne ich opodatkowanie nie jest trafny. Wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru, od której obliczana jest m.in. kwota należnego od importu towaru podatku od towarów i usług, którą nabywca towaru w Polsce może sobie potrącić od podatku należnego.

Równocześnie wartość usługi pośrednika, którą fakturuje na podmiot zagraniczny stanowi podstawę do obliczenia kwoty należnego podatku od towarów i usług z zastosowaniem stawki 22%. Jest kwestią wewnętrznego prawa podatkowego państwa, w którym znajduje się siedziba kontrahenta zagranicznego, czy będzie on miał prawo odliczyć podatek od towarów i usług, będący odmianą powszechnie stosowanego VAT, którym został obciążony przez polskiego kontrahenta z tytułu świadczenia usługi pośrednictwa.

Opublikowano: S.Podat. 1998/12/42