MP/443-2/06 - Sprzedaż samochodów używanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Wągrowcu MP/443-2/06 Sprzedaż samochodów używanych.

W dniu 14.03.2006 r. Podatnik pismem z dnia 10.03.2006 r. wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedmiotem działalności Przedsiębiorstwa jest sprzedaż używanych samochodów, między innymi w trybie, o którym mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W piśmie skierowanym do tut. organu podatkowego Podatnik zwrócił się z zapytaniem:

- w jaki sposób należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej sprzedaż samochodów używanych, opodatkowanych w trybie "VAT marża". Zdaniem Podatnika dla sprzedaży opodatkowanej na zasadach marży, na paragonach fiskalnych powinna być uwidoczniona cała kwota sprzedaży, bez wyodrębniania kwoty podatku należnego. Wartości tego obrotu nie można sklasyfikować jako sprzedaż opodatkowaną stawką 22%, 7%, 0%, ani jako sprzedaż zwolnioną, a co za tym idzie nie da się tu zastosować standardowego oznaczenia literowego wykorzystywanego w kasach fiskalnych, tj. odpowiednio: PTU-A, PTU-B, PTU-C, PTU ZW. Jego zdaniem dla sprzedaży opodatkowanej na zasadach marży należy przyporządkować odrębną pozycję np. PTU-D i odnotować ten fakt w książce serwisowej;

- czy przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla sprzedaży samochodów używanych, w trybie opodatkowania marży - art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), uwzględnia się zapłacony podatek akcyzowy jako element ceny nabycia. Zdaniem Podatnika przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla sprzedaży, do której zastosowanie mają przepisy art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., nie uwzględnia się podatku akcyzowego jako elementu składowego ceny nabycia.

Odpowiadając na powyższe pytania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wągrowcu podziela stanowisko Podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku.

Ad. 1 Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stosownie natomiast do § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest (...) marża, ewidencjonują na potrzeby osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. W § 4 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. rozporządzenia określono szczegółowo sposób przyporządkowania stawek podatku do oznaczeń literowych od "A" do "G", przy czym: literze "A" jest przyporządkowana stawka w wysokości 22%, literze "B" jest przyporządkowana stawka w wysokości 7%, literze "C" jest przyporządkowana stawka 0%, literom "D" do "G" odpowiadają kolejne stawki podatkowe wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnione od podatku. Biorąc pod uwagę fakt, iż kasy rejestrujące nie przewidują odrębnego zidentyfikowania sprzedaży opodatkowanej tylko od marży (dla której nie wyodrębnia się kwoty podatku VAT), należy wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych.

Wskazane jest, aby podatnik przyporządkował kolejną wolną literę (od D do G) np. D dla sprzedaży opodatkowanej od marży, przyjmując w tym wypadku 0% (nie będzie to stawka opodatkowania sprzedaży towarów, lecz będzie to stawka umowna tzw. zero techniczne) przy jednoczesnym prowadzeniu ewidencji dla potrzeb podatku VAT umożliwiającej wyodrębnienie wielkości marży oraz kwoty podatku.

Fakt przyporządkowania takiej umownej stawki na potrzeby ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży towarów opodatkowanych na zasadzie marży, serwisant programując tę stawkę winien odnotować w książce serwisowej z zaznaczeniem, że stawka 0% pod literą "D" jest przyporządkowana wyłącznie do sprzedaży towarów używanych, opodatkowanych zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy.

Ad. 2. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje terminu "kwota nabycia", zatem w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych należy wziąć pod uwagę definicję zawartą w VI Dyrektywie Rady UE z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG). Artykuł 26a część B ust. 3 VI Dyrektywy dla określenia podstawy opodatkowania dostaw towarów przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny nabycia". Według niej "cena nabycia" oznacza wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał od podatnika - pośrednika opodatkowanego. Zatem "kwota nabycia", o której mowa w art. 120 ust. 4 wyżej cyt. ustawy, to cena, jaką Podatnik zapłacił bezpośrednio dostawcy towaru. Cena ta nie może zawierać innych elementów tj. podatków, opłat, jeżeli zostały one poniesione przez nabywcę towaru, ale niezapłacone dostawcy. Mając na uwadze powyższe, Podatnik ustalając podstawę opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4, nie powiększa ceny zakupu (kwoty nabycia) o podatek akcyzowy oraz inne pozostałe koszty ponoszone w związku z nabyciem samochodu.

Akcyza jest składnikiem uzyskanej marży i jako taka wchodzi w podstawę opodatkowania w tym szczególnym trybie rozliczania podatku VAT. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 29 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w myśl którego w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl