Możliwość zwolnienia spółek wodnych z podatku dochodowego od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 czerwca 2006 r. Ministerstwo Finansów Możliwość zwolnienia spółek wodnych z podatku dochodowego od osób prawnych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2917 w sprawie możliwości zwolnienia spółek wodnych z podatku dochodowego od osób prawnych.

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na przekazaną przy piśmie z dnia 31 maja 2006 r. interpelację Pana Posła Krystiana Łuczaka, dotyczącą zwolnienia spółek wodnych z podatku dochodowego od osób prawnych, przekazuję wyjaśnienia w interesującej Pana kwestii.

Zwolnienie z podatku dochodowego dochodów spółek wodnych i ich związków przeznaczonych na cele statutowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostało uchylone ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (art. 1 pkt 13 lit. a ustawy).

Wykreślenie części zwolnień z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w tym dotyczącego spółek wodnych) było konsekwencją zmniejszenia od 1 stycznia 2004 r. stawki podatku dochodowego z 27% do 19%.

Celem umożliwienia spółkom wodnym dostosowania się do nowych rozwiązań podatkowych postanowieniami art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. oraz art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przedłużono do końca 2006 r. moc obowiązywania art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie chciałbym zauważyć, że likwidacja zwolnienia dla spółek wodnych nie oznacza, iż każda spółka wodna będzie płacić podatek dochodowy. W przypadku bowiem sfinansowania z osiągniętych przychodów wydatków związanych z realizacją celów statutowych wydatki te, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić będą koszty podatkowe, za wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W przypadku wydatków inwestycyjnych będą one również zaliczone do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Oznacza to, że w większości przypadków w spółkach wodnych nie powinien wystąpić podatek dochodowy, tym bardziej że jak zauważono w piśmie Pana Posła, spółki wodne, zgodnie z postanowieniem art. 164 Prawa wodnego, są formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl