Możliwość odliczenia podatku VAT przez podatnika posługującego się tymczasowym numerem REGON

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Możliwość odliczenia podatku VAT przez podatnika posługującego się tymczasowym numerem REGON

Pytanie:

Czy zakład budżetowy, przekształcony w jednoosobową spółkę prawa handlowego, posługując się numerem tymczasowym /regonem/ może odliczać podatek VAT od faktur zakupowych?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 9 ust. 8 Ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) podatnik zarejestrowany obowiązany jest umieszczać numer identyfikacji podatkowej na fakturach oraz w ofertach, z tym, że w przypadku, gdy numer ten nie został jeszcze nadany, podatnik jest obowiązany posługiwać się numerem tymczasowym.

Powyższe potwierdza także § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym określającym, że faktury wystawiają podatnicy zarejestrowani posiadający NIP lub posługujący się numerem tymczasowym.

Mając na uwadze fakt, że dotychczasowy zakład budżetowy, w związku z przekształceniem, dokonanym w oparciu o art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 41, poz. 361) oraz zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702, z późn. zm.) nie będzie mógł zachować dotychczasowego numeru identyfikacji podatkowej, do czasu uzyskania nowego winien się posługiwać numerem tymczasowym.

Numerem tymczasowym, dla podatników innych niż osoby fizyczne, jest statystyczny numer identyfikacyjny REGON.

Zatem podatek naliczony w fakturach zakupowych, na których wpisany jest numer tymczasowy stanowi podstawę do odliczenia z nich podatku VAT.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl