MJ-023-1774/06 - Termin wniesienia roszczenia odszkodowawczego w sprawach podatkowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2005 r. Ministerstwo Finansów MJ-023-1774/06 Termin wniesienia roszczenia odszkodowawczego w sprawach podatkowych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 1774 w sprawie terminu wniesienia roszczenia odszkodowawczego w sprawach podatkowych.

Odpowiadając na interpelację posła Mieczysława Marcina Łuczaka z dnia 8 marca 2006 r., znak MJ-023-1774/06, w sprawie terminu wniesienia roszczenia odszkodowawczego w sprawach podatkowych, przesłaną przy piśmie z dnia 20 marca 2006 r., znak SPS-023-1774/06, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Zgodnie z art. 261 § 4 Ordynacji podatkowej w przypadku odmowy orzeczenia odszkodowania lub orzeczenia o odszkodowaniu w wysokości mniejszej od zgłoszonej w żądaniu w tej sprawie stronie przysługuje prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jak trafnie zauważono w wystąpieniu termin trzydziestodniowy na wniesienie powództwa do sądu powszechnego przewidywał również art. 160 § 5 k.p.a., który stał się przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 5 września 2005 r., sygn. akt P 18/04, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ˝art. 160 § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) w zakresie, w jakim przewiduje trzydziestodniowy termin do wniesienia powództwa do sądu powszechnego, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.˝

Tym samym należy zgodzić się ze stanowiskiem przedstawionym w wystąpieniu, iż w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego przepis art. 261 § 4 Ordynacji podatkowej wymaga zmiany.

Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, iż przy nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa zostanie zaproponowana w art. 261 § 4 Ordynacji podatkowej stosowna zmiana.

Pragnę poinformować Pana Posła, że Minister Finansów na bieżąco monitoruje stosowanie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa i analizuje wszystkie, a zwłaszcza krytyczne uwagi przesyłane przez podatników i organy podległe Ministrowi Finansów. Dotychczas Minister Finansów nie otrzymywał sygnałów, iż w sprawach podatkowych sądy powszechne oddalają pozwy o odszkodowanie z powodu wygaśnięcia roszczenia będącego skutkiem przekroczenia terminu z art. 261 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa. Nawet jeśli takie przypadki miałyby miejsce, to wyżej wymienione orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w ocenie Ministra Finansów, stanowi podstawę do wznowienia postępowania sądowego na podstawie art. 190 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 190 ust. 4 Konstytucji RP orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.

Ponadto Minister Finansów pragnie uprzejmie zwrócić uwagę, że w powołanym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny kwestionuje tylko termin do wniesienia roszczenia odszkodowawczego, a nie zakres odpowiedzialności odszkodowawczej. Powyższe orzeczenie nie może więc stanowić podstawy do uzyskania dodatkowego odszkodowania. Należy także mieć na uwadze, że w momencie wniesienia roszczenia wynik sprawy sądowej o odszkodowanie nie jest jeszcze rozstrzygnięty.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl