MB/415-13/07 - Czy zakup części do naprawy sprzedawanych pojazdów wyłącza podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Wągrowcu MB/415-13/07 Czy zakup części do naprawy sprzedawanych pojazdów wyłącza podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu?

1.

Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik zajmuje się kupnem i sprzedażą pojazdów mechanicznych, które wymagają naprawy. W tym celu zakupuje części zamienne, które samodzielnie lub z wykorzystaniem usług specjalistycznych warsztatów samochodowych montuje w uszkodzonych pojazdach.

2.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zgodnie ze zmianą przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do "działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych"- art. 8 ust. 1 pkt 3 lit f tejże ustawy. Przedmiotem działalności podatnika nie jest bezpośredni handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, lecz naprawa uprzednio zakupionych pojazdów.

3.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność usługową w zakresie handlu pojazdami samochodowymi oznaczoną symbolem PKD 5010. Polega ona na sprzedaży pojazdów wcześniej zakupionych, które aby były sprawne technicznie wymagają napraw. W tym celu kupowane są części zamienne. Ponadto podatnik oświadczył, że nie prowadzi sprzedaży detalicznej części. Zgodnie z definicją określoną w art. 4 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, pod pojęciem działalności usługowej należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Z kolei działalność usługowa w zakresie handlu została zdefiniowana jako sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).W świetle art. 8 ust. 1 pkt 3 lit f wyżej wymienionej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników, jeśli prowadzą działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Ze złożonego wniosku jak i oznaczenia PKD, wynika, że podatnik nie prowadzi działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych lecz prowadzi działalność usługową w zakresie handlu pojazdami samochodowymi oznaczoną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD symbolem 5010. Powyższe usługi o symbolu PKWiU 5010 równiez nie są wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e powołanej wyżej ustawy.

Tak więc działalność usługowa w zakresie handlu pojazdami samochodowymi prowadzona w sposób przez pana przedstawiony we wniosku nie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2007 r.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl