MB/077/483/03 - Czy firma będzie mogła odliczyć od dochodu pełną wartość darowizn przekazanych kościołowi parafialnemu na cele charytatywno-opiekuńcze?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2003 r. Urząd Skarbowy w Wągrowcu MB/077/483/03 Czy firma będzie mogła odliczyć od dochodu pełną wartość darowizn przekazanych kościołowi parafialnemu na cele charytatywno-opiekuńcze?

Darowizna na działalność charytatywno-opiekuńczą podlega odliczeniu od dochodu tylko w wysokości 10 % dochodu darczyńcy. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wągrowcu nie istnieje kolizja i niespójność pomiędzy ustawą podatkową a ustawami regulującymi stosunek państwa do Kościołów i związków wyznaniowych. Zgodnie bowiem z Ordynacją podatkową obowiązki podatkowe ustalają ustawy podatkowe. Ustawami podatkowymi są ustawy regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych oraz podatników, płatników i inkasentów a także ich następców prawnych oraz osób trzecich. Ustawy te określają również zakres podmiotowy obowiązku podatkowego, przedmiot opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatkowe (art. 3 pkt 1 i 2 oraz art. 4 Ordynacji podatkowej). Taką ustawą jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowych od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i rzeczą ustawodawcy podatkowego jest nie tylko ustanowienie ale i zmiana czy zniesienie przywileju podatkowego. Generalną zasadą wynikającą z tej ustawy jest powszechność i równość płacenia podatku. Zasada ta znajduje swoje odzwierciedlenie również w Konstytucji. Dlatego przy darowiznach na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą miarodajny jest wyłącznie tekst ustawy podatkowej. Takie stanowisko znajduje odzwierciedlenie również w linii orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jednocześnie informuje się, że warunkiem odliczenia darowizny na ww. cel w przypadku kwot pieniężnych jest dowód przekazania środków na konto obdarowanego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl