ŁUS-III-2-443/51/07/MJS - Podstawa opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-III-2-443/51/07/MJS Podstawa opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

"(...) W dniu 28.03.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki (...) w indywidualnej sprawie dotyczącej podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów występującego w przypadku czynności przemieszczenia z Niemiec do Polski stanowiących własność Spółki towarów sprowadzonych do Niemiec spoza Wspólnoty - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

(...) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

(...) W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy, podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:

1)

podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

2)

wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio (art. 31 ust. 3 ustawy).

Natomiast stosownie do treści art. 31 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11, podstawą opodatkowania jest cena nabycia, a jeżeli cena nabycia nie istnieje - koszt ich wytworzenia. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

W obliczu brzmienia powyższych przepisów, opisane we wniosku przemieszczenie z terytorium Niemiec na terytorium Polski stanowiących własność Spółki towarów, które zostały sprowadzone przez Spółkę spoza Wspólnoty poprzez port w Hamburgu i zostały w Niemczech dopuszczone do obrotu na terytorium Wspólnoty, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc czynność opodatkowaną w Polsce podatkiem od towarów i usług.

Za podstawę opodatkowania przedmiotowego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zaistniałego w związku z przemieszczeniem z Niemiec do Polski towarów stanowiących własność Spółki, należy uznać cenę nabycia tych towarów (art. 31 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług), a więc cenę określoną w fakturze wystawionej przez podmiot, który sprzedał Spółce te towary. (podkreśl. red.)

Tak określona podstawa opodatkowania obejmie też podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku (art. 31 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 31 ust. 5 ustawy). A zatem, do podstawy opodatkowania należy włączyć cło uiszczone na terytorium Niemiec w związku z importem towarów będących teraz przedmiotem przemieszczenia.

Choć koszty frachtu morskiego, transportu drogowego opłat portowych, ubezpieczenia, oraz wynagrodzenie działającego na zlecenie Spółki polskiego spedytora - podmiotu organizującego i zlecającego innym podmiotom z nim współpracującym wykonanie ww. czynności związanych z przywozem towarów, należą do kategorii kosztów dodatkowych, o których mowa w art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, to jednakże, należności tych nie należy włączać do postawy opodatkowania opisanego we wniosku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie są one pobierane od Spółki przez dostawcę, lecz podmiot trzeci - spedytora. Podstawę opodatkowania wewnątrzwspóonotowego nabycia towarów powiększają bowiem tylko takie wydatki dodatkowe (prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia), które są pobierane od nabywcy wewnątrzwspólnotowego przez dostawcę (podkreśl. red.) (art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy). Tymczasem w opisanym stanie faktycznym należność za transport pobiera od Spółki podmiot trzeci wykonujący usługę spedycyjną, co wyklucza możliwość wliczenia ww. kosztów do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (na podstawie art. 31 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 31 ust. 5 ustawy). (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/12/25-27