ŁUS-III-2-443/18/07/AMM - Faktury zakupu wystawiane po kilku dniach od dostawy towaru.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 kwietnia 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-III-2-443/18/07/AMM Faktury zakupu wystawiane po kilku dniach od dostawy towaru.

"(...) W dniu 29.01.2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur zakupu, w których sprzedawca towarów wykazuje wartość netto dostaw i podatku należnego pomniejszone o zwroty towarów dokonane w okresie pomiędzy dniem dostawy towarów a dniem wystawienia faktury (...).

(...) Zdaniem Podatnika, faktury wystawione w powyższy sposób umożliwiają odliczenie wynikającego z nich podatku naliczonego, co wynika z brzmienia art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

(...) Kwestię odliczeń podatku naliczonego przez podatników podatku od towarów i usług regulują (...) przepisy art. 86 i następnych ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Stosownie do treści przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie zaś z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 (...) ustawy - prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. (...) Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 cyt. ustawy). Ponadto, w przepisach prawa podatkowego ustawodawca przewidział szereg ograniczeń i wyłączeń (o charakterze materialnym, formalnym i podmiotowym) w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, w tym w szczególności ograniczenia przewidziane w art. 88 w/cyt. ustawy. W przepisie art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, wskazano zamknięty katalog przypadków, w których faktury nie stanowią podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego we wniosku, jeden z dostawców kupowanych towarów, dla udokumentowania dokonanych na rzecz Wnioskodawcy dostaw, wystawia faktury VAT w terminie pięciu dni, licząc od dnia dokonania każdorazowej sprzedaży. W fakturach tych wykazuje wartość netto dostaw i podatku należnego pomniejszone o zwroty towarów dokonane w okresie pomiędzy dniem dostawy towaru a dniem wystawienia danej faktury. Nie wystawia natomiast na okoliczność zwrotu towaru faktur korygujących.

W związku z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym oraz wymienionymi powyżej regulacjami mającymi zastosowanie w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, iż w myśl generalnej reguły, obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe pod warunkiem, że istnieje możliwość powiązania określonych zakupów dokonywanych przez podatnika, z wykonywaniem czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy). Tym samym, przy założeniu istnienia ww. związku przedmiotowych nabyć z uzyskiwaniem przez Podatnika obrotu opodatkowanego, Podatnikowi przysługuje co do zasady uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur zakupu, w których sprzedawca towarów wykazuje wartość netto dostaw i podatku należnego pomniejszone o zwroty towarów dokonane w okresie pomiędzy dniem sprzedaży a dniem wystawienia faktury. Jednocześnie należy zastrzec, iż prawo to przysługuje na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń przewidzianych w art. 88 w/cyt. ustawy.

W konsekwencji, przy założeniu istnienia wspomnianego powyżej związku przedmiotowych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych oraz niewystąpieniem w opisanym przypadku żadnego z wyłączeń wskazanych w art. 88 ustawy, stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku z dnia 29.01.2007 r. należy uznać - za prawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja nie stanowi potwierdzenia prawidłowości wystawiania faktur przez kontrahenta Spółdzielni. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/39-40