ŁUS-II-415/46/05/AG - Wypoczynek zorganizowany przez podmioty prowadzące w tym zakresie działalność.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-415/46/05/AG Wypoczynek zorganizowany przez podmioty prowadzące w tym zakresie działalność.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji pojęcia "wypoczynek zorganizowany przez podmioty prowadzące w tym zakresie działalność", o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 15 grudnia 2005 r. (data wpływu 16 grudnia 2005 r.), uzupełnionym na wezwanie Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego pismem z dnia 4 stycznia 2006 r. (...)Spółka akcyjna w Łodzi zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie rozumienia pojęcia "wypoczynek zorganizowany przez podmioty prowadzące w tym zakresie działalność", o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy podmiotami uprawnionymi do organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży są: biura turystyczne, organizacje młodzieżowe (kluby sportowe, ZHP), szkoły, kościoły, stowarzyszenia, organizacje charytatywne, fundacje, dlatego też tylko dofinansowanie do takiej formy wypoczynku będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwolnione od podatku są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, jak również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo - sanatoryjnych, rehabilitacyjno -szkoleniowych i leczniczo - opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a)

z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,

b)

z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w r. podatkowym kwoty 760,00 zł.

Z treści przepisu wynika, że niezbędnym warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie następujących warunków:

*

wypoczynek musi być zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie

*

dziecko przebywało na wypoczynku w formie wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska.

Ustawodawca nie określił w jakiej formie mają prowadzić działalność podmioty, które zajmują się organizacją wypoczynku. Przez "wypoczynek zorganizowany" należy więc rozumieć wszelkie formy wypoczynku z wyjątkiem "wczasów pod gruszą". Oznacza to, że do podmiotów prowadzących działalność w zakresie wypoczynku zaliczyć można zarówno te podmioty, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej np: biura turystyczne, jak również i te, które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością, m.in.:

1.

podmioty prowadzące działalność agroturystyczną - polegającą na wyjazdach na wieś, do specjalnie przygotowanych na przyjęcie wczasowiczów gospodarstw wiejskich,

2.

szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, o których mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67 z późn. zm.) Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia wypoczynek może być zorganizowany w formach wypoczynku wyjazdowego, zwanych "placówkami wypoczynku" (np. kolonie, obozy, zimowiska) i w formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście).

3.

kościoły, stowarzyszenia, organizacje charytatywne, fundacje, których działalnością statutową może być organizowanie wypoczynku zorganizowanego.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2005 r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl