ŁUS II-2-423/86/06/JB - Zaliczka otrzymana od kontrahenta.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS II-2-423/86/06/JB Zaliczka otrzymana od kontrahenta.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług telefonii stacjonarnej, telefonii ruchomej, transmisji danych i teleinformatyki. Faktycznie jest to transmisja danych drogą informatyczną (poprzez Internet) w celu umożliwienia uzyskania połączeń telefonicznych pomiędzy abonentami. Kontrahentami Spółki są z reguły firmy zagraniczne posiadające siedzibę w kraju innym niż Polska, ale także mogą to być kontrahenci z Polski. Transakcje są dokonywane zarówno po stronie zakupu usług, jak i ich odsprzedaży. W rzeczywistości oprócz świadczenia tych usług Spółka wynajmuje urządzenia teleinformatyczne w celu wykorzystania ich do przesyłu danych (tzw. switch-y) i otrzymuje zaliczki za wykonanie usługi dla kontrahenta zagranicznego. Zdaniem Spółki, w momencie wpływu na konto zaliczki należy kwotę tę zafakturować i opodatkowywać podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Stosownie do treści art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze na podstawie art. 12 ust. 3c ww. ustawy uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne, a w przypadku rozliczeń z tytułu:

1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,

2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,

3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów

w oparciu o art. 12 ust. 3d - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Jak wynika z treści art. 12 ust. 3a-3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy ustawy nie mają zastosowania do otrzymanych zaliczek lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w późniejszych okresach sprawozdawczych, bowiem zaliczki lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w późniejszych okresach sprawozdawczych, nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Reasumując, fakt zafakturowania zaliczki otrzymanej od kontrahenta nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych."

Opublikowano: S.Podat. 2006/10/11