ŁUS-II-2-423/81/07/JB - Moment powstania przychodu w przypadku częściowego fakturowania poszczególnych etapów wykonanych robót budowlanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/81/07/JB Moment powstania przychodu w przypadku częściowego fakturowania poszczególnych etapów wykonanych robót budowlanych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie daty powstania przychodu z tytułu usług budowlanych w świetle art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 21 marca 2007 r. (data wpływu 21 marca 2006 r.) Sp. z o.o. wystąpiła z pytaniem: co należy rozumieć pod pojęciem "dzień częściowego wykonania usługi" w przypadku usług budowlanych, o którym mowa w art. 12 ust. 3a w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującą od dnia 1 stycznia 2007 r.?

Spółka wykonuje usługi budowlane w zakresie robót drogowych. Zazwyczaj są to duże inwestycje rozciągające się w czasie i w związku z tym umowy dopuszczają częściowe fakturowanie poszczególnych etapów wykonanych robót. W związku z tym, że ustawa nie definiuje momentu wykonania usługi, ani nie precyzuje jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia, powszechnie przyjęło się, że "wykonanie usługi" potwierdza techniczny odbiór robót, udokumentowany protokółem odbioru. Zatem za dzień wykonania usługi budowlanej należy przyjąć dzień podpisania protokółu jej odbioru.

Do 31 grudnia 2006 r. moment dla ujęcia w przychodach określały daty odbioru tych robót na podstawie podpisanych protokołów odbioru, także w przypadku częściowego ich wykonania. Na przykład roboty wykonane w okresie od dnia 1-go marca do dnia 31 maja, odebrane 10 czerwca - przychód podatkowy w czerwcu.

Zdaniem Spółki z dniem 1 stycznia 2007 r., mimo zmiany treści art. 12 ust. 3a nadal za datę powstania przychodu z tyt. częściowego wykonania poszczególnych etapów określają daty protokołów ich odbioru, bez względu na okres wykonywanych robót, których dotyczą, przy założeniu, że wcześniej nie wystawiono faktury, ani nie uregulowano należności.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że wg stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 stycznia 2007 r. zgodnie z art. 12 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)

wystawienia faktury albo

2)

uregulowania należności.

Natomiast na podstawie art. 12 ust. 3a ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1)

wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2)

wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3)

otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Po dokonanej od dnia 1 stycznia 2007 r. nowelizacji tego przepisu ogólną zasadą ustalania momentu powstania przychodu jest, że przychód w przypadku usług powstaje w dniu wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zatem wcześniejsze wystawienie faktury albo wcześniejsze uregulowanie należności, niż wystąpienie pozostałych okoliczności również spowoduje powstanie przychodu.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki, zgodnie z którym z dniem 1 stycznia 2007 r., mimo zmiany treści art. 12 ust. 3a ustawy nadal za datę powstania przychodu z tyt. częściowego wykonania poszczególnych etapów usług budowlanych określają daty protokołów ich odbioru, bez względu na okres wykonywanych robót, których dotyczą, przy założeniu, że wcześniej nie wystawiono faktury, ani nie uregulowano należności.

Uznając za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego, postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl