ŁUS-II-2-423/79/07/JB - Usługi pośrednictwa świadczone dla podmiotu unijnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 czerwca 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/79/07/JB Usługi pośrednictwa świadczone dla podmiotu unijnego.

"(...) Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka świadczy usługi pośrednictwa polegające na wyszukiwaniu klientów na polskim rynku, do których później następuje dostawa towarów tj. bezpośrednio z państwa unijnego do odbiorcy w Polsce. Za tę usługę po zakończeniu kwartału Spółka otrzymuje prowizję, która stanowi procent od obrotu. Po zakończeniu kwartału podmiot unijny informuje o osiągniętych obrotach. Spółka w pierwszym lub drugim miesiącu po kwartale wystawiała fakturę i w tym okresie zaliczała do przychodu. Zapłata za wykonane usługi następowała w późniejszym terminie.

(...) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że od 1.01.2007 r. zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Na podstawie art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania

1)

wystawienia faktury albo

2)

uregulowania należności.

Stosownie do art. 12 ust. 3e ww. ustawy w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego Spółka świadczy dla podmiotu unijnego usługi pośrednictwa polegające na wyszukiwaniu dla niego odbiorców towarów w Polsce. Przyjmując ogólną zasadę kwalifikowania wszelkich umów nienazwanych, przy interpretacji których znajdują zastosowanie przepisy regulujące kwestie podobnych umów nazwanych uznać można, że umowa pośrednictwa zbliżona jest swym charakterem do umowy agencyjnej zdefiniowanej w art. 758 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (...), zgodnie z którą przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do stałego pośredniczenia za wynagrodzeniem przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie.

Z treści powołanego przepisu art. 12 ust. 3a ww. ustawy, datą powstania przychodu z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług pośrednictwa jest dzień wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury.

Spółka po upływie kwartału wystawia fakturę na podstawie informacji od podmiotu unijnego o obrotach, które on uzyskał z tytułu dostaw do wyszukanych przez Wnioskodawcę odbiorców w Polsce.

Wg stanowiska tut. organu podatkowego dzień wystawienia faktury jest datą powstania przychodu należnego stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy.

W związku z powyższym przepis art. 12 ust. 3e ww. ustawy nie ma zastosowania w sprawie przedstawionej we wniosku. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/16-17