ŁUS-II-2-423/267/07/JB - Warunki odliczenia podatku zapłaconego w obcym państwie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/267/07/JB Warunki odliczenia podatku zapłaconego w obcym państwie.

"(...) Jak wynika ze stanu faktycznego Spółka w ramach swojej podstawowej działalności sprzedaje spółce niemieckiej prawa licencyjne do programów komputerowych. Nabywca ma prawo do korzystania z nabywanych programów na wszelkich polach eksploatacji, a w szczególności do:

-

powielania programu na wszelkich znanych nośnikach,

-

wprowadzania do obrotu, użyczania, najmu programu lub jego kopii.

Jednocześnie Spółka nie przenosi na nabywcę majątkowych praw do programu.

Spółka niemiecka zarówno przed, jak i po wejściu w życie, obowiązującej od 1.01.2005 r., polsko-niemieckiej Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie potrącała podatku u źródła, przekazując pełną kwotę należności wynikającej z faktury spółce polskiej. Spółka polska odprowadzała w Polsce podatek w pełnej wysokości, tak jak od dochodów uzyskiwanych w Polsce. W roku 2006 kontrola przeprowadzona przez niemiecki urząd podatkowy u nabywcy programów spowodowała obciążenie go zaległym podatkiem u źródła za lata 2002-2006. Pobrano podatek w wysokości 20%, po czym w roku 2007 podatnik niemiecki uzyskał zwrot 15% podatku. Obecnie niemiecki kontrahent domaga się zwrotu pozostałych 5% podatku. Kwota ta powstała w wyniku zapłaty każdorazowo pełnej sumy należności wynikającej z faktury. Wnioskodawca uważa, że ten podatek, zapłacony w Niemczech, może odliczyć obecnie od podatku płaconego w Polsce. Fakt zapłacenia podatku w Niemczech jest udokumentowany:

1)

zaświadczeniem o kwocie wpłaconego podatku w wysokości pierwotnie pobranej 20%

2)

decyzją o zwrocie podatnikowi niemieckiemu 15% podatku ze wskazaniem, że 5% podatku dotyczy podatku polskiego (...).

Od miesiąca czerwca 2007 r. nabywca płacąc za licencję potrąca 5% podatku i przelewa już pomniejszoną kwotę.

(...) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Stosownie do art. 20 ust. 6 ww. ustawy łączna kwota odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany z tego źródła dochodu. Ponadto zgodnie z art. 20 ust. 8 ww. ustawy określając wielkość odliczenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, oraz zwolnienia, o którym mowa w ust. 3, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Powyższe oznacza, że podatnik, na którym stosownie do art. 3 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy dochody (przychody) osiągnięte poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, obowiązany jest w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te połączyć się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to jest limitowane w ten sposób, że kwota odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Jak zatem wynika z art. 20 ust. 1 ww. ustawy odliczenie podatku zapłaconego w obcym państwie może nastąpić przy łącznym wystąpieniu następujących przesłanek:

-

podatek zapłacony w obcym państwie odlicza się w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym dochody (przychody) osiągnięte poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające w obcym państwie opodatkowaniu łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

-

podatek zapłacony w obcym państwie odlicza się od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów za rok podatkowy,

-

odliczenie następuje w kwocie równej podatkowi zapłaconemu w obcym państwie z tym, że kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przy czym, aby określić wielkość tego odliczenia kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu). Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego przesłanki zawarte w art. 20 ust. 1 ww. ustawy do odliczenia podatku zapłaconego w obcym państwie nie zostały spełnione. Wynagrodzenie za korzystanie lub prawo do korzystania z oprogramowania komputerowego wypłacone Spółce przez niemieckiego kontrahenta nie stanowi przychodu osiągniętego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem odliczenie podatku potrąconego w obcym państwie od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów za rok podatkowy zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy nie może mieć miejsca. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/55-56