ŁUS-II-2-423/202/06/JB - Wydatki ponoszone na rzecz organizacji związkowych a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/202/06/JB Wydatki ponoszone na rzecz organizacji związkowych a koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia wydatków ponoszonych na rzecz organizacji związkowych do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 20 listopada 2006 r. (data wpływu 27 listopada 2006 r.) K. W. zwróciła się z zapytaniem: czy wydatki ponoszone na rzecz organizacji związkowych są kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że K... jest zobowiązana na rzecz związków zawodowych działających w Spółce, do świadczenia następujących czynności:

- nieodpłatnego udostępniania pomieszczeń wraz z wyposażeniem na prowadzenie działalności statutowej;

- nieodpłatnego świadczenia usług telefonicznych w celu zapewnienia łączności telefonicznej i faksu (do określonego limitu rozmów telefonicznych);

- nieodpłatnej obsługi przekazywania składek członkowskich z wynagrodzeń pracowników;

- nieodpłatnego udostępniania środków transportowych, będących własnością spółki; usługi te w przypadku korzystania z samochodów terenowych na obszarze K... wykonywane są nieodpłatnie, a w przypadku korzystania z innych środków transportu świadczone są nieodpłatnie do wysokości limitów ustalonych proporcjonalnie do liczby członków danego związku,

- nieodpłatnego przekazywania materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych.

Nieodpłatne przekazanie towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, realizowane są w oparciu o przepisy ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), o uregulowania wynikające z Umowy Społecznej zawartej pomiędzy Kopalnią, a organizacjami związkowymi działającymi w spółce oraz w oparciu o umowy zawarte odrębnie z każdym związkiem zawodowym.

Wg stanowiska Kopalni zgodnie z art. 33 ww. ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, pracodawca na warunkach określonych w umowie jest zobowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. W przypadku Kopalni zobowiązanie do nieodpłatnego świadczenia na rzecz związków zawodowych zostało uregulowane w Umowie Społecznej ze wszystkimi związkami działającymi w spółce oraz w umowach zawartych odrębnie z każdym związkiem zawodowym, jako uszczegółowienie Umowy Społecznej. Związek zawodowy ma zatem prawo, dla prowadzenia swojej działalności statutowej, korzystać z rzeczy stanowiących własność pracodawcy, który ponosi koszt ich nabycia lub utrzymania.

Jeżeli ustawa o związkach zawodowych, a w ślad za nią Umowa Społeczna nakłada na pracodawcę określone obowiązki wobec związku zawodowego lub innej organizacji związkowej na warunkach określonych w umowie, to te wydatki w świetle art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 (zdanie pierwsze), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskanym przychodem pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu jak również uzasadnione jest obowiązkiem ich ponoszenia przez podmiot w trakcie jego funkcjonowania.

Jak wynika z ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) zgodnie z art. 33 ust. 1 pracodawca, na warunkach określonych w umowie, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Ponadto stosownie do art. 33(1) ust. 1 i 2 ww. ustawy pracodawca, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika składkę związkową w zadeklarowanej przez niego wysokości. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie przekazywać kwoty pobranych składek związkowych na rachunek bankowy wskazany przez zakładową organizację związkową.

Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę na prawnopodatkowe konsekwencje nieodpłatnego udostępnienia związkom zawodowym nieruchomości (pomieszczeń) stanowiących własność pracodawcy. W myśl art. 13 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pracodawca udostępniając nieodpłatnie nieruchomości lub jej część związkom zawodowym nie ustala przychodu z tego tytułu.

Konsekwencją tego zapisu jest jednak nieuznanie za koszt uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez podatnika (pracodawcę), związanych z tą nieruchomością, stosownie do zapisu art. 16 ust. 1 pkt 24 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z przedstawionym stanem prawnym wydatki związane z nieodpłatnym udostępnieniem przez Kopalnię zakładowej organizacji związkowej pomieszczeń wraz z wyposażeniem do użytku na cele działalności związkowej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 1, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 24 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy ustawy o związkach zawodowych nie stanowią o obowiązku ponoszenia przez pracodawcę kosztów związanych z obsługą przekazywania związkom zawodowym składek członkowskich z wynagrodzeń pracowników. Z powołanego przepisu art. 33(1) ust. 1 i 2 ww. ustawy wynika jedynie obowiązek poboru i niezwłocznego ich przekazywania przez pracodawcę na rachunek bankowy wskazany przez zakładową organizację związkową. Podobnie w przypadku udostępniania związkom zawodowym środków transportowych, będących własnością spółki, a także kosztów, związanych z przekazywaniem materiałów biurowych na potrzeby związków zawodowych.

Reasumując, o możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Kopalnię na rzecz związków zawodowych stanowią przepisy ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. a nie postanowienia porozumienia zawartego przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z organizacjami związkowym.

W związku z powyższym wg stanowiska tutejszego organu podatkowego objęte zapytaniem wydatki Spółki na rzecz związków zawodowych, działających w Spółce, nie mogą być uważane za koszt podatkowy w świetle art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe, orzekł jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wg stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Po zmianie od dnia 1 stycznia 2007 r. brzmienia przepisów art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589) powyższa interpretacja jest zgodna z prawem, a pouczenie nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a-14d Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl