ŁUS-II-2-423/193/06/JB - Spłata pożyczki od udziałowca.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/193/06/JB Spłata pożyczki od udziałowca.

" (...) Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Powołany przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy nakazuje porównanie zadłużenia wobec podmiotów w nim określonych z trzykrotnością kapitału zakładowego na dzień spłaty odsetek. Pojęcie "wartość zadłużenia" nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Posługując się wykładnią językową należy stwierdzić, że zadłużenie to ogólna suma długów jakiejś osoby lub przedsiębiorstwa, dług oznacza zaciągniętą pożyczkę, obowiązek dłużnika do spełnienia określonego świadczenia, zobowiązanie do świadczeń pieniężnych lub w naturze. O długu mówi się, kiedy po stronie dłużnika istnieje zobowiązanie ("Uniwersalny słownik języka polskiego" PWN).

W związku z powyższym, dla ustalenia jaka część odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez jej udziałowca posiadającego 99% udziałów podlegać będzie wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy bez znaczenia jest, że podatnik będzie spłacał co drugi dzień pożyczkę, której część nie będzie przekraczała trzykrotności kapitału zakładowego, bowiem jak wynika z jego treści ww. przepisu porównaniu z trzykrotnością kapitału zakładowego podlega zadłużenie Spółki wobec ww. udziałowca na dzień zapłaty odsetek, a nie kwota dokonywanej spłaty.

Jeśli podatnik będzie spłacał co drugi dzień pożyczkę, której część nie będzie przekraczała trzykrotności kapitału zakładowego, to również do ustalenia czy i jaka kwota spłaconych odsetek nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy, należy dokonać porównania zadłużenia wobec ww. udziałowca z trzykrotnością kapitału zakładowego, na dzień spłaty odsetek. Ponadto należy zaznaczyć, że jeżeli termin spłaty pożyczek przypada w dniu zapłaty odsetek to data określenia wartości zadłużenia przez Spółkę zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy jest zatem taka sama jak dzień spłaty niektórych pożyczek co oznacza, że kwotę tych pożyczek (bez odsetek) trzeba uwzględnić w kwocie zadłużenia. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/5/38