ŁUS-II-2-423/138/05/AG - Wydatki w celu uzyskania wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-423/138/05/AG Wydatki w celu uzyskania wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w celu uzyskania wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 26.10.2005 r. (data wpływu 31.10.2005 r.) Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych w celu uzyskania wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka w 2003 r. wprowadziła do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych znak słowno-graficzny o wartości brutto 2.800.000,00 zł oraz rozpoczęła jego amortyzację. W miesiącu sierpniu 2005 r. Spółka poniosła wydatki związane z przygotowaniem dokumentacji zgłoszeniowej celem uzyskania wspólnotowej rejestracji powyższego znaku oraz opłaty za zgłoszenie znaku w urzędzie europejskim. Kwota tych wydatków wyniosła 15.810,23 zł. W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy poniesione wydatki można uznać w całości za koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, czy też zwiększają one wartość początkową znaku towarowego.

Zdaniem wnioskodawcy wydatki poniesione w celu wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego nie mogą być traktowane jako wydatki na ulepszenie wartości niematerialnych i prawnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje takiej możliwości, gdyż przepisy pozwalają jedynie na zwiększenie wartości początkowej ulepszonych środków trwałych. W związku z tym nie ma podstaw prawnych do ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych oraz do zwiększenia ich wartości początkowej o poniesione wydatki na uzyskanie wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego. Wydatki te, na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, ponieważ wiążą się bezpośrednio z działalnością gospodarczą i ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż stosownie do art. 16b ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia, z uwzględnieniem ust. 2-14, cenę ich nabycia. Za cenę nabycia, stosownie do art. 16g ust. 3 ww. ustawy, uważa się cenę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabyła bezwzględne prawo do znaku słowno-graficznego, które w 2003 r. wprowadziła do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i rozpoczęła jego amortyzację. Jak słusznie zauważa wnioskodawca, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości podwyższania wartości początkowej w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki poniesione w związku z przygotowaniem dokumentacji zgłoszeniowej celem uzyskania wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego, a także opłaty urzędowe za dokonanie zgłoszenia w urzędzie europejskim OFFICE FOR HARMONIZATION IN THE INTERNAL MARKET należy uznać za koszty poniesione w celu uzyskania przychodu. Podstawą prawną kwalifikowania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie w związku z tym art. 15 ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W związku z tym, iż wydatków związanych z przygotowaniem dokumentacji zgłoszeniowej celem uzyskania wspólnotowej rejestracji znaku słowno-graficznego, a także opłaty urzędowej za dokonanie zgłoszenia w urzędzie europejskim nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanym przychodem, gdyż związane są z całokształtem działalności podatnika, należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.10.2005 r. jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl