ŁUS-II-2-415/41/05/AG - Refundacja kosztów szkolenia dla byłego pracownika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2006 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-415/41/05/AG Refundacja kosztów szkolenia dla byłego pracownika.

"(...) Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść, w którym postanowiono, że pracownikom z którymi dojdzie do rozwiązania stosunku pracy Spółka zrefunduje, do wysokości 2.000,00 zł, koszty szkolenia w zakresie doskonalenia zawodowego. Szkolenie winno być zrealizowane w okresie trzech miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy, bez możliwości zamiany świadczenia na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego. Szkolenie musi być podjęte z inicjatywy byłego pracownika, w celu zwiększenia jego atrakcyjności zawodowej i ułatwienia pozyskania zatrudnienia. Zwrot kosztów nie będzie dotyczył przypadków skierowania byłego pracownika na szkolenie przez nowego pracodawcę, zaś refundacja nastąpi po przedłożeniu faktury dokumentującej poniesienie kosztu. Zdaniem wnioskodawcy refundacja kosztów szkolenia nie stanowi dla byłych pracowników przychodu określonego w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, a zatem nie jest zobowiązany do naliczenia i poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, lecz na podstawie art. 42a ww. ustawy jest obowiązany do wystawienia informacji PIT-8C.

(...) Na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego należy uznać, że zwrot kosztów szkolenia dokonywany na rzecz byłych pracowników nie będzie świadczeniem określonym w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, gdyż ustawodawca zaliczył do nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, czyli wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. (...)

Natomiast zgodnie ze specyfikacją źródeł przychodów, zawartą w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy - źródłami przychodów są także "inne źródła". Przepis ten dotyczy przychodów, których jednoznaczne zakwalifikowanie do pozostałych źródeł przychodów - wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 - nie jest możliwe.

Przychody z "innych źródeł" określa art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie zawiera definicji przychodów, lecz jedynie ich przykładowy katalog o czym świadczy użycie sformułowania "za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności". W ocenie tutejszego organu podatkowego wypłacone byłym pracownikom kwoty zrefundowanych szkoleń na doskonalenie zawodowe stanowią przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto, na podstawie art. 42a ww. ustawy, Spółka, jako osoba prawna, winna sporządzić informację o wysokości przychodu - wzór PIT-8C, i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/22