ŁUS-II-2-415/36/06/JB - Obowiązek obliczenia i poboru podatku przez bank.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2007 r. Łódzki Urząd Skarbowy w Łodzi ŁUS-II-2-415/36/06/JB Obowiązek obliczenia i poboru podatku przez bank.

Pytanie podatnika dotyczy bowiązku Spółki - emitenta dłużnych papierów wartościowych za pośrednictwem banku, jako płatnika do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w rozumieniu art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku Spółki - emitenta dłużnych papierów wartościowych za pośrednictwem banku, jako płatnika do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w rozumieniu art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 03.11.2006 r., uzupełnionym w dniu 29.11.2006 r. pismem z dnia 28.11.2006 r. Spółka B wystąpiła z pytaniem: czy emitując za pośrednictwem banku dłużne papiery wartościowe ciąży na niej obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w rozumieniu art. 41 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka B zawarła umowę z Bankiem na organizację i obsługę emisji dłużnych papierów wartościowych - obligacji dyskontowych. Zgodnie z umową Spółka jest emitentem obligacji, zaś Bank organizuje emisję oraz pełni rolę Agenta płatniczego tzn. wykonuje czynności polegające na przyjmowaniu wpłat od inwestorów na poczet zakupu obligacji emitowanych przez Spółkę, prowadzeniu rachunków inwestorów (obligatariuszy), które nabywają papiery wartościowe oraz przelewaniu na rachunki tych podmiotów należności wynikających z realizacji praw z obligacji w terminie ich wykupu. W momencie wykupu obligacji Spółka przelewa cenę wykupu na rachunek Banku, zaś Bank dokonuje wypłat należności poszczególnym inwestorom. W momencie tym powstaje obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości 19%.

Zdaniem jednostki płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu będącego różnicą pomiędzy ceną wykupu, a ceną emisyjną obligacji jest Bank, który pośrednicząc w obrocie papierami wartościowymi dokonuje wypłat należności lub stawia do dyspozycji podatników pieniądze lub wartości pieniężne, a Spółka, będąca emitentem obligacji, nie zawiera umów w zakresie obrotu papierami wartościowymi z poszczególnymi inwestorami (podatnikami) oraz nie dokonuje wypłat należnych poszczególnym podmiotom kwot w terminie ich wykupu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) płatnicy, o których mowa w ust. 1, tj., osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.) płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

W świetle powołanego przepisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnik ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, gdy dokonuje wypłat należności (świadczeń) lub stawia do dyspozycji podatnika pieniądze lub wartości pieniężne m.in. od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych (art. 30a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). W myśl art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W przedstawionym stanie faktycznym w ramach zawartej umowy ze Spółką-wnioskodawcą w sprawie organizacji i obsługi emisji dłużnych papierów wartościowych - obligacji dyskontowych, Bank pośredniczy w obrocie papierami wartościowymi - zawiera umowy z poszczególnymi inwestorami (podatnikami) oraz dokonuje wypłat należnych poszczególnym podmiotom kwot w terminie ich wykupu lub stawia do dyspozycji podatników pieniądze lub wartości pieniężne. Obowiązki Banku sprawiają, że to na nim, jako podmiocie dokonującym wypłat odsetek od papierów wartościowych, ciąży obowiązek obliczenia i poboru podatku należący do obowiązków płatnika.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, przeniesienie obowiązków publicznoprawnych w drodze umowy cywilnoprawnej na inny podmiot nie wywołuje skutków w sferze prawa podatkowego. W opisanej sytuacji w istocie dochodzi do obliczenia i poboru podatku przez Bank, który nie dokonując tych czynności nie mógłby wypłacić kwoty odsetek w prawidłowej wysokości i wywiązać się z zawartej z emitentem umowy. W świetle powyższego, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ciąży na Wnioskodawcy. Tutejszy organ podatkowy uznając za prawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku postanowił, jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wg stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Po zmianie od dnia 01.01.2007 r. brzmienia przepisów art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), powyższa interpretacja pozostaje zgodna z prawem, a pouczenie nie wywołuje skutków takich jak interpretacja wydana w trybie art. 14a-14d Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl