LUS/I-2/443-73/05/KW - Wręczanie potencjalnym nabywcom małych ilości towarów własnej produkcji nie wskazujące na działanie mające charakter handlowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2007 r. Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze LUS/I-2/443-73/05/KW Wręczanie potencjalnym nabywcom małych ilości towarów własnej produkcji nie wskazujące na działanie mające charakter handlowy.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 217 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem podatnika z dnia 19 maja 2005 r. (data wpływu 23 maja 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku opodatkowania przekazania potencjalnym nabywcom bardzo małych ilości towarów

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

W ramach akcji promocyjnej organizowanej w zaopatrywanych punktach sprzedaży detalicznej, oraz hurtowniach wręczamy potencjalnym nabywcom próbki produkowanych przez Podatnika wędlin. Są to kilkugramowe plasterki lub kawałki produkowanych wyrobów gotowych w zależności od ich kształtu i konsystencji. Próbki te zachowują wygląd, skład chemiczny, oraz wszystkie właściwości fizyczne i fizykochemiczne prezentowanego produktu. Niezależnie od powyższego osoby prowadzące prezentację i wręczające próbki informują klientów o nazwie produktu, jego składzie surowcowym i cenie.

Pytanie Podatnika: Czy wręczanie w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowniach potencjalnym nabywcom bardzo małych ilości towarów własnej produkcji nie wskazujące na działanie mające charakter handlowy można traktować stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy o VAT jako przekazanie próbek na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, co w konsekwencji powoduje wyłączenie ich z opodatkowania.

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: w przedstawionej sytuacji w czasie promocji prowadzonej wśród klientów wręczamy próbki towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Czynności takie nie podlegają podatkowi VAT.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując co następuje:

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

2.

eksport towarów

3.

import towarów

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie natomiast do regulacji zawartej w art. 7 ust. 3 ww. ustawy, unormowania tego nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Zatem w przedmiotowym przypadku, przekazanie próbek nie będzie traktowane jako przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem i nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl