LK-ST-3709/LP/03/IP - Opłata administracyjna z tytułu wydania wypisów i wyrysów z planu miejscowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2004 r. Ministerstwo Finansów LK-ST-3709/LP/03/IP Opłata administracyjna z tytułu wydania wypisów i wyrysów z planu miejscowego.

Odpowiadając na pismo z dnia 20 listopada 2004 r. znak (...) w sprawie opłaty administracyjnej - Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z brzmieniem art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) za wydane wypisy i wyrysy ze studium lub planu miejscowego pobiera się opłatę administracyjną, w wysokości odpowiadającej poniesionym kosztom ich przygotowania, zgodnie z przepisami o podatkach i opłatach lokalnych. Jednocześnie z art. 18 i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) wynika, że rada gminy może wprowadzać opłatę administracyjną za czynności urzędowe wykonywane przez organy gminy, wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jeżeli czynności te nie są objęte przepisami o opłacie skarbowej, oraz określić zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawki tej opłaty, z tym że nie może ona przekroczyć wysokości określonej w ustawie. Opłata administracyjna ma charakter fakultatywny, co oznacza, że może być wprowadzona przez radę gminy, ale nie musi. Dopiero podjęcie uchwały o wprowadzeniu opłaty administracyjnej od określonej czynności urzędowej stanowi podstawę do jej pobierania przez organ podatkowy.

Powołany przepis ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z którego wynika nakaz pobierania opłaty administracyjnej, należy uznać za przepis szczególny w stosunku do treści art. 18 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Opłata administracyjna z tytułu wydania wypisów i wyrysów ze studium lub planu miejscowego nie jest więc świadczeniem fakultatywnym. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie określa jednak stawek tej opłaty i zasad jej poboru. Kwestie te powinny być uregulowane w uchwale rady gminy podjętej na podstawie powołanych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przedmiotem uchwały jest jedynie określenie stawek oraz zasad ustalania i poboru opłaty administracyjnej za wydane wypisy i wyrysy, a nie jej wprowadzenie.

Uchwała takiej treści musi być podjęta na terenie każdej gminy, gdzie jest sporządzone studium lub plan zagospodarowania przestrzennego. Jest ona niezbędna do realizacji ustawowego obowiązku pobierania opłaty administracyjnej za wypisy i wyrysy. Niepodjęcie przez radę gminy tej uchwały uniemożliwia pobór tej opłaty, co jest naruszeniem powołanego przepisu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2004/2/24