LK-907/LM/BG/01 - Podanie jako przedmiot opłaty skarbowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2001 r. Ministerstwo Finansów LK-907/LM/BG/01 Podanie jako przedmiot opłaty skarbowej.

Odpowiadając na pismo z dnia 5 kwietnia 2001 r. nr (...) w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej jako odrębne grupy przedmiotów tej opłaty: podania i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia wydawane na wniosek zainteresowanego oraz zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego.

Przepisy ustawy o opłacie skarbowej nie zawierają własnej definicji "podania", utożsamiając z podaniami żądania, odwołania i zażalenia.

Wyjaśniając pojęcie "podania" przez odniesienie się do przepisów prawa formalnego można stwierdzić, iż w swej istocie stanowią one pisma składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej celem spowodowania określonego działania organu administracyjnego, np. dokonania czynności urzędowej czy wydania zaświadczenia bądź zezwolenia. Nie ma przy tym znaczenia przepis prawa stanowiący materialną lub formalnoprawną podstawę wysuniętego żądania jak również nazwa nadana takiemu pismu przez zainteresowanego. Istotne natomiast jest, aby żądanie, jako niezbędny element treści podania, stanowiło wyraz uzewnętrznienia woli konkretnego podmiotu. Oprócz żądania pismo to musi także zawierać inne elementy określone w przepisach szczególnych, na przykład przepis art. 222 Ordynacji podatkowej stanowi, że odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że do podań podlegających opłacie skarbowej należy zaliczyć w szczególności: odwołania, zażalenia, nadzwyczajne środki prawne służące wzruszeniu ostatecznych aktów administracyjnych, wnioski, wystąpienia, prośby, żądania. Do podań należy również zakwalifikować skargi, jeżeli - niezależnie od nazwy - są środkami odwoławczymi składanymi w toku instancji. Jako podań nie traktuje się zgłoszeń, które wprawdzie wywołują skutki materialnoprawne, jednakże mają charakter informacyjny, zwykle składane są w wykonaniu obowiązku ustawowego i w odróżnieniu od podań nie zawierają żądania skierowanego do organu administracyjnego.

Jeżeli "wniosek" przybiera formę "podania", podlega opłacie skarbowej. Nie podlegają natomiast opłacie skarbowej wnioski w rozumieniu Działu VIII k.p.a.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przypadku złożenia wniosku o dokonanie czynności lub wydanie zaświadczenia odrębnej opłacie skarbowej podlega wniosek (podanie), jak również dokonane czynności czy wydane zaświadczenia.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/4/18