LK-882/LP/01/MS - Obowiązek podatkowy najemcy części nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2001 r. Ministerstwo Finansów LK-882/LP/01/MS Obowiązek podatkowy najemcy części nieruchomości.

Odpowiadając na pismo z dnia 10 kwietnia 2001 r. znak: (...) dotyczące podatku od nieruchomości - Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Obowiązek podatkowy wynika bezpośrednio z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 ze zm.), obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które są posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych niezłączonych trwale z gruntem, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub innego tytułu prawnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwa 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębne nieruchomości. Ustanowienie odrębnej własności lokalu wymaga zachowania trybu i formy przewidzianej - w art. 7 powołanej ustawy. Może to nastąpić w drodze umowy, na podstawie jednostronnej czynności prawnej i na mocy orzeczenia sądu. Artykuł 10 ww. ustawy przewiduje możliwość ustanowienia odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnego oświadczenia woli właściciela nieruchomości w formie aktu notarialnego. W tym trybie gmina może wyodrębnić własność lokali nawet wówczas, gdy są to lokale wynajęte. Dotychczasowy najemca staje się wówczas najemcą lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość. Zmienia się jego sytuacja prawna, ponieważ jako najemca nieruchomości lokalowej stanowiącej własność gminy będzie obciążony podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

W przypadku gdy nie jest wyodrębniona własność lokali, to obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości spoczywa na gminie, jako na właścicielu całej nieruchomości, a nie na najemcach jako posiadaczach części nieruchomości - co wynika z brzmienia art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/3/19