LK-842/LM/JB/2001 - Zwolnienie od podatków prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 lipca 2001 r. Ministerstwo Finansów LK-842/LM/JB/2001 Zwolnienie od podatków prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej.

Odpowiadając na pismo z dnia 3 kwietnia 2001 r. nr (...) w sprawie zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej jest zwolniony w stosunku do tego zakładu z podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że zwolnienie to nie dotyczy podatku od gier, podatku akcyzowego, cła i podatków dochodowych.

Z powyższego wynika, że zwolnienie obejmuje podatek od czynności cywilnoprawnych, a zatem prowadzący zakład pracy chronionej jest zwolniony w stosunku do tego zakładu z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z tego względu, jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest prowadzący zakład pracy chronionej, stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), ma zastosowanie obniżenie stawki podatku od tej czynności cywilnoprawnej o 50% dla pozostałych stron (strony).

W sytuacji gdy prowadzący zakład pracy chronionej ustanawia hipotekę na zabezpieczenie kredytu bankowego, tym samym, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek zapłaty tego podatku od umowy o ustanowieniu hipoteki ciąży solidarnie na pozostałych stronach umowy, tj. na banku, jako drugiej stronie tej czynności. W takim przypadku bank jest podmiotem zobowiązanym do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1 od tej czynności oraz zapłaty podatku według stawki obniżonej o 50% (art. 7 ust. 2 ustawy), bowiem podmiot zwolniony nie podlega obowiązkowi podatkowemu.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/5/10