LK-835-34/MB/05/167 - Zwolnienie z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od podań i załączników do podań o wydanie zezwoleń upoważniających do przekroczenia granicy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2005 r. Ministerstwo Finansów LK-835-34/MB/05/167 Zwolnienie z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od podań i załączników do podań o wydanie zezwoleń upoważniających do przekroczenia granicy.

W odpowiedzi na pismo z dnia 4 marca 2005 r., znak (...), dotyczące opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów, po uzyskaniu stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, uprzejmie wyjaśnia:

1.Zgodnie z przepisami załącznika do ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), zwanej dalej: u.o.s., zwalnia się z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej podania i załączniki do podań o wydanie zezwoleń upoważniających do przekroczenia granicy, przewidzianych w umowach międzynarodowych o ułatwieniach w małym ruchu granicznym, w celach służbowych lub w związku z wykonywanymi czynnościami urzędowymi lub społecznymi (Część I kol. 4 pkt 6 załącznika).

Przekraczanie granicy państwowej w małym ruchu granicznym odbywa się na podstawie dokumentów, które określone zostały w przepisach umów międzynarodowych o małym ruchu granicznym, które nie przewidują obowiązku uzyskania innych zezwoleń upoważniających do przekroczenia granicy w celach służbowych lub w związku z wykonywanymi czynnościami urzędowymi lub społecznymi. W konsekwencji należałoby uznać za martwy przepis Części I kol. 4 pkt 6 załącznika do u.o.s.

2.Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. k u.o.s., nie podlegają tej opłacie podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia, zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy) w sprawach pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ten obowiązuje od dnia 1 maja 2004 r. i został wprowadzony art. 31 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zasadach i warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 141, poz. 1180 ze zm.). Przepis ten ustanawia wyłączenie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej w odniesieniu do podań, czynności urzędowych, zaświadczeń, zezwoleń oraz dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisów (wypisów) w sprawach pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy stwierdzić, że przedmiotowa norma nie znajduje zastosowania w sprawach pobytu członków rodziny obywatela RP, niebędących obywatelami żadnego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Do tej kategorii podmiotów stosuje się bowiem przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. Nr 128, poz. 1175 ze zm.) oraz stosowne przepisy ustawy o opłacie skarbowej, normujące kwestie pobierania tej opłaty w sprawach pobytu cudzoziemców na terytorium RP.

3.Odnośnie do wskazania uzasadnienia dla rezygnacji ze zwolnienia z opłaty skarbowej w odniesieniu do wiz wydawanych przez komendanta granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej, dokonanego na mocy przepisu art. 134 pkt 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 128, poz. 1176 ze zm.) - należy stwierdzić.

Zgodnie z art. 47 ust. 1 ww. ustawy o cudzoziemcach wiza pobytowa może być wydana przez komendanta granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej wyłącznie w przypadkach przewidzianych dla pięciu określonych celów wjazdu i pobytu cudzoziemca, wymienionych w art. 26 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach, kiedy z powodów niezależnych od cudzoziemca niemożliwe było wydanie wizy przez konsula. Nadto wydanie wizy przez komendanta granicznej placówki kontrolnej wiąże się także z wykazaniem przez cudzoziemca wyjątkowej i pilnej przyczyny wymagającej wjazdu na terytorium RP. Przypadki wydawania wizy przez komendanta granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej, które były objęte zwolnieniami z opłaty skarbowej na podstawie zmienionego przepisu Części IV ust. 5 załącznika do u.o.s. - nie występują w nowej ustawie o cudzoziemcach. Komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej nie może bowiem wydać wizy w przypadku, który był uwzględniony w Części IV ust. 5 załącznika do u.o.s. w brzmieniu sprzed nowelizacji.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2005/3/23