LK-834-21/BG/05/464 - Zmiana właściwości organu podatkowego w podatku od spadków i darowizn przy wznowieniu postępowania podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2005 r. Ministerstwo Finansów LK-834-21/BG/05/464 Zmiana właściwości organu podatkowego w podatku od spadków i darowizn przy wznowieniu postępowania podatkowego.

Odpowiadając na pismo Nr (...), dotyczące właściwości miejscowej organów podatkowych w sprawie podatku od spadków i darowizn, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Poruszony w piśmie problem dotyczy wskazania organu podatkowego właściwego do wznowienia postępowania podatkowego w przypadku, gdy organ podatkowy, który wydał decyzję w sprawie, nie jest już organem właściwym miejscowo dla podatnika.

Zgodnie z art. 244 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) organem właściwym w sprawach wymienionych w art. 243 jest organ, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji. Organ ten, stosownie do art. 243 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, w razie dopuszczalności wznowienia postępowania wydaje postanowienie o wznowieniu postępowania, które stanowi podstawę do przeprowadzenia postępowania, co do przesłanek wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy. Z kolei zaś z art. 245 § 1 Ordynacji podatkowej wynika, że w następstwie przeprowadzonego postępowania podatkowego po wznowieniu postępowania decyzję wydaje ten sam organ podatkowy, który jest uprawniony do wznowienia postępowania (art. 244 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Odnosząc się natomiast do przedstawionych w wystąpieniu problemów związanych ze zmianą właściwości organu podatkowego w związku z wystąpieniem nowych okoliczności, wymienionych w art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, skutkujących wznowieniem postępowania, Ministerstwo Finansów stwierdza, co następuje:

1.W myśl § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. Nr 165, poz. 1371) właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się w sprawach spadku i zachowku - według miejsca położenia przedmiotów majątkowych nabytych w drodze spadku, a jeżeli przedmioty te są położone na obszarze działania dwóch lub więcej naczelników urzędów skarbowych - według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca jego pobytu. Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn, która stała się decyzją ostateczną, po czym zostały zgłoszone nowe składniki masy spadkowej, co powoduje zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, to wówczas naczelnik urzędu skarbowego, który wydał decyzję ostateczną, powinien wznowić postępowanie i wydać decyzję na podstawie art. 245 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Decyzją tą powinien uchylić decyzję ostateczną i umorzyć postępowanie z tego powodu, iż organ ten nie jest właściwy do wydania nowej decyzji ustalającej wysokość podatku, po czym przekazać sprawę właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

2.Kwestię organu właściwego do prowadzenia postępowania w tzw. trybach nadzwyczajnych, w przypadku powstania nowych urzędów skarbowych, reguluje art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302). W myśl tego przepisu organami podatkowymi właściwymi w sprawach wznowienia postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną, stwierdzenia nieważności oraz uchylenia lub zmiany takiej decyzji są organy podatkowe właściwe w takich sprawach po dniu wejścia w życie ustawy, przy czym wszystkie już podjęte w postępowaniu czynności pozostają w mocy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2005/6/24